Р ешаващата дума дали iPhone ще се наложи в конкуренцията на мобилните телефони на останалите гиганти в областта на мобилните комуникации ще имат потребителите, коментират специалисти. Но ако се съди по първия ден на продажби, изгледите са повече от добри.
Пускането на iPhone на пазара предизвика истинска истерия. Хиляди хора чакаха с часове, за да се сдобият с новата луксозна играчка.
Според IDG.bg в Европа телефонът ще се появи най-рано към края на годината, а в България сигурно и по-късно.
Нашите специалисти прегледали неговите характеристики и смятат, че този апарат няма да се нареди сред най-продаваните.
iPhone изглежда секси, модерен, иновативен, за него ще ви завиждат. Ще е знак, че принадлежите към определена класа, към която всички се стремят. Въпреки че продуктите на "Епъл" не са особено популярни в България и много хора у нас си мислят, че това е производител на МР3 плейъри (въпреки че МР3 не е оригиналният формат на iPod), iPhone манията не отмина и нашата страна.
По форумите може да прочетете множество ласкави отзиви за телефона, но ние подбрахме основните му недостатъци, за да не съжалявате, че няма да може да го купите в България.
iPhone не поддържа 3G мрежи. Или поне в началото няма да поддържа. Още когато Apple обяви, че телефонът няма да работи с UMTS-HSDPA мрежата на AT&T (операторът, с който има договор за разпространение в САЩ), всички наблюдатели останаха изненадани.
И това при положение, че в iPhone са направени доста инвестиции, включително и за технология за сърфиране, която не страда от недостатъците на мобилните браузъри.
Вярно е, че има вграден Wi-Fi адаптер, с който трафикът ще е достатъчно бърз, ако обаче сте в обсега на точка за достъп. А такива места в София не са чак толкова много, дори в центъра.
Ето и другите недостатъци според IDG.bg:
Ограничен избор на външни приложения.
Много от собствениците на смартфони предпочитат да инсталират външeн софтуер, предназначен за специфични задачи. Още при обявяването на iPhone през януари стана ясно, че външните разработчици са филтрирани и някои от тях дори започнаха онлайн протест.
Apple разбраха, че външните приложения само ще привлекат нови потребители и сега твърдят, че всички могат да разработват приложения , които обаче работят през браузъра Safari. Като се има пред вид обаче бавната интернет връзка, тези приложения може да се стартират цяла вечност.
Да не говорим, че повечето от разработчиците не обичат Safari. И сега за този браузър има най-малко плъгини.
Къде е клавиатурата?
Сензорната клавиатура, която може и да работи добре, ако сте свикнали да пишете с два пръста, но определено ще подразни потребителите, свикнали с устройства като BlackBerry, Treo, телефоните Motorola Q, смартфоните на Nokia и въобще с PDA устройства с QWERTY клавиатури.
А ако сте свикнали да пишете бързо, с iPhone ще трябва да се отучите. И още нещо - какво ще стане, когато пишете мейл и неговият текст на екрана стигне там, където трябва да бъде клавиатурата? Нея ли ще виждате, текста на съобщението или пръстите си?
Струва скъпо!
Обявената цена в Щатите е $500 за 4 GB модел и $600 за 8-гигабайтовия. В България, където цените на телефоните са едни от най-високите в Европа, ще е поне с 20% по-скъпо. И това е само началото. Да не забравяме, че у нас имаме и едни от най-скъпите тарифи и ако телефонът е обвързан с определена програма (както е в САЩ), ще трябва да се бръкнете допълнително.
И представете си, че сключвате договор за година, а само след 6 месеца се появи по-хубав телефон? Защото конкуренцията при мобилните телефони е доста по-ожесточена от тази при МР3 плейърите и компютрите, на която са свикнали в "Епъл", и фирми като "Нокиа" и "Моторола" не спят.
Дали бизнесмените ще харесат iPhone?
Не е сигурно. Много професионалисти ще заложат на iPhone. Но BlackBerry, телефоните с Windows Mobile, Palm и Symbian имат дълъг списък с бизнесфункции, които iPhone, поне на първо време, не притежава.
iPhone очевидно ще се свързва с Exchange сървъри, но с цената на някои компромиси в сигурността. И дума не става за връзка с Domino сървъри. И още: може да отваряте Word и Excel файлове в iPhone, но не може да ги редактирате. Може би за по-голяма сигурност?
Уебсърфиране, но с ограничения.
iPhone може би ще бъде първият телефон с браузър (Safari), който преодолява някои от най-сериозните недостатъци на мобилните браузъри. Но за него няма да има толкова плъгини, плейъри, които повечето от сайтовете изискват.
А iPhone без Java, Windows Media, Real и Flash Video надали ще гарантира уебсърфиране, сръвнимо с това на настолния компютър. Няма да можете дори да гледате и всички клипове от YouTube.
Батерията.
Apple твърди, че батерията на iPhone ще издържа до осем разговора, до 250 часа в неактивен режим, до шест часа сърфиране в интернет, до седем часа възпроизвеждане на видео и до 24 часа слушане на музика.
Обясненията на "Епъл" обаче за тестовете на батерията, са много неясни. Лаптопите на компанията са известни с добрите си батерии, но дали същото ще важи и за iPhone?
Замяна на батерията.
Трябва да отбележим, че батерията на iPhone е практически вградена и не може да се заменя току-така, както е при нормалните мобилни телефони. Така че, когато животът й свърши, или ще трябва да си търсите нов телефон, или да дадете този на сервиз, за да я сменят (ако опитате сами да я смените, най-вероятно ще изгубите гаранцията).
И още няколко съображения:
Всеки иска iPhone и за кратко време той ще се превърне в най-крадения телефон на света.
Преди да ползвате клавиатурата, със сигурност ще трябва да си измиете ръцете. Иначе може да си оцапате и надраскате екрана.
Достъп до интернет имате, но няма клиент за обмен на съобщения в реално време. А SMS-ите не са реална алтернатива на ICQ, нали?