3
Да а, дошли на бял свят чрез цезарово сечение, са изложени на два
пъти по-голям риск да се разболеят от диабет тип 1 в сравнение с
нормално родените.До този извод са стигнали след мащабно проучване учени от Техническия университет в Мюнхен.
При естественото раждане бебето минава през родовия канал и влиза в контакт с микроорганизмите в чревния тракт и вагината на майката.
Това оказва дългосрочен ефект върху чревната флора
на малкото и съответно върху имунната му система, обясняват учените, цитирани от БоленЗдрав.
Екипът на Анете-Габриеле Циглер установил, че при деца, родени със секцио, има по-малко бифидобактерии, което доближава чревната им флора до тази на диабетиците.
Задачата на микроорганизмите в чревната флора е да обезврежда попадналите там микроби, но също така е свързана и с имунната система.
По този начин клетките в тънките черва се снабдяват с важна информация, необходима за борбата с бактерии и вируси, образува се витамин К и се изгражда чревната лигавица.
Ако поради секциото детето е с по-малко полезни бактерии, това е благоприятен
фактор за появата на автоимунни заболявания,
смятат учените. За проучването си те наблюдавали 1650 деца за период от средно 11 години след раждането. Малките имали или баща, или майка с диабет тип 1, което също е рисков фактор за появата на автоимунното заболяване.
Резултатите показали, че при децата, родени с цезарово сечение, рискът да се разболеят от диабет тип 1 е 4,8%, докато при появилите се нормално на бял свят той е само 2,2%.
Още по-силно изразен бил този ефект при малчугани, които са носители на определен ген - IFIH1. Той играе ключова роля за възникването на автоимунния диабет. При деца с цезарово сечение и носители на гена рискът бил дори 9,1%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!