Политиката в здравеопазването трябва да се промени коренно, защото останалото е "козметична" промяна, която нищо няма да подобри.
Трябва национален консенсус по въпросите на здравеопазването, но не на партийна основа и не за три месеца, коментира в интервю за БТА д-р Неделчо Тотев - председател на Сдружението на общинските болници.
Очакваме от новия
министър на здравеопазването да не
допусне разрастване на хаоса в системата,
посочи д-р Неделчо Тотев.
Той отбеляза,
че
в последните две години 17 общински болници са преустановили дейността си.
Дано отново да започнат да работят, защото на тях се крепи цялата медицинска помощ в някои региони на страната, каза той.
Според експерта една от причините за това положение е рязкото завишаване на изискванията към всички лечебни заведения по отношение на кадровото и технологичното им състояние.
Медицината в момента
има за цел да изработи клинична пътека
и да вземе пари за нея, а какъв ще е
изходът за пациента - никой не се
интересува.
Нито лекарите са доволни,
нито пациентите.
Моделът показва кое
колко струва реално от влизането на
един пациент в болницата до изписването
му, каза председателят на Сдружението
на общинските болници.
Предлагаме завършен модел на здравеопазване, със същите средства, с които разполагаме сега, нямаме претенции, че той е напълно съвършен, но поне даваме възможност медицината да се върне обратно към корените си, коментира д-р Тотев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!