К итайска технологична компания разкри, че проучва дали е възможно да се използва изкуствен интелект за превод на животински звуци на човешки език, съобщи Sky News.
Baidu, собственик на най-голямата китайска търсачка, е подала патент в Китайската национална администрация за интелектуална собственост.
Плановете са разкрити в патентен документ, публикуван тази седмица.
Патентът е за система, която събира данни за животните, като гласови звуци, поведение и физиологични сигнали. След това те ще бъдат обработени и обединени, преди да се извърши анализ с помощта на изкуствен интелект, предназначен да разпознае емоционалното състояние на животното.
Could AI translate animal sounds into words? Tech experts hope so
— Sky News (@SkyNews) May 8, 2025
Read more🔗https://t.co/5yEo5NSy1X
След това тези емоционални състояния могат да бъдат преведени на човешки език и да подобрят „точността и ефективността на междувидовата комуникация“, се казва в документа на Baidu.
Преводачът е „все още в етап на проучване“, според говорител на Baidu, който заяви, че е имало „голям интерес към документацията“.
Въпреки че преводът на животни отдавна очарова хората, технологичният напредък напоследък го направи по-възможен.
В социалните медии често се появяват видеоклипове, в които кучетата използват бутони върху шестоъгълни подложки, известни като дъски за разширена и алтернативна комуникация (AAC), за да общуват със своите стопани.
Въпросът дали тези кучета действително общуват е предмет на много дискусии и учени от Калифорнийския университет в Сан Диего провеждат проучване върху 2000 кучета, за да се опитат да разрешат този дебат.