IBM представи прототип на оптичен чип, който постига почти невероятна скорост на трансфер на данни. Чипът с името Holey Optochip е способен да прехвърли информация в размер на един трилион бита за една секунда. Това минава т.нар. терабитова бариера. Това количество данни се равнява на 500 пълнометражни филма във висока резолюция. Другото сравнение, което би могло да ви помогне да си представите обема на това количество информация, е че с този чип за един час можете да преточите целия уеб архив на Библиотеката на конгреса на САЩ. Тази скорост е до 8 пъти по-висока от скоростта на пренос на данни при паралелни оптични компоненти.
Революционният Holey Optochip всъщност представлява стандартен четвърт-инчов силициев CMOS чип с няколко дупки. По-точно 48 миниатюрни отвора. Според IBM в масовото му производство могат да участват стандартни и широко разпространени материали. Това означава, че производството му най-вероятно ще е икономически изгодно.
Не е ясно кога ще можем да видим Holey Optochip като реален оптичен чип, а не като прототип на нова нова технология.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!