В днешно време английският безспорно се е превърнал в основен език на международните комуникации - разкрива нови възможности за професионално развитие, образование и забавление. Затова повече от всякога родителите се интересуват как да осигурят на децата си възможно най-доброто обучение по английски език.
Макар родителите да разбират, че децата са естествено готови да усвоят чуждия език, много от тях нямат самочувствието и увереността да станат "домашен учител по английски".
Всъщност, родителите са в отлична позиция да предизвикат интерес у децата към английския, дори и самите те да имат съвсем скромни познания по езика. Нещо повече - ученето на английски може и трябва да бъде забавно!
Ричард Чери, преподавател към Британския съвет, предлага няколко идеи как английският да влезе във вашия дом.
Хубаво е новият език да бъде представен в определен контекст. Песните и приказките са два страхотни начина, казва той.
Слушане
Преди детето да се научи да използва нов език, то трябва първо да го чуе, да го възприеме като "модел". Песните са отличен начин за привличане на вниманието на децата. Ритъмът и римуваният език на песните помагат на децата да ги запомнят по-лесно. Има много песни за деца, които могат да се купят или намерят свободно в интернет.
Също така може да се пуска като фон да звучи радио станция, която предава на английски език, с цел запознаването на детето със звуците и вариациите на тоновете в английския език. Разбира се, филмчетата също са много силен метод да привлечете вниманието към езика - опитайте с изключени субтитри!
Четене
Четенето на книжка заедно с детето е един от най-ефективните начини да насърчите използването на английски език. Отделете си време за четене и го правете редовно - например преди лягане.
Започнете с цветни и красиво илюстровани книжки. В началото, четете вие на детето, като не бързате, дайте му време да забележи как се изписват различните форми на латинските букви. По-нататък, потърсете "модели", които детето би могло да започне лесно да разпознава, например: look, cook, book. Не се притеснявайте, децата се адаптират бързо и могат да боравят с различна азбука, стига да им се даде време и да им бъде забавно.
Иползвайте картинките в историята, за да използвате нови думи - постепенно с въпроси от рода на "Какво е това?" и "Какво прави тя/то?". Напредвайте с малки стъпки. По-нататък, помолете детето ви да ви почете. Но нека да бъде като забавление, а не изпитване!
Разговори
Много родители се притесняват, че ще бъдат лош модел за английския език на децата си. Недейте! Най-важното е, че ще предизвикате интерес у детето към езика - детето ще подражава на вас. После с времето ще има много възможност да "настрои" своето произношение.
Отделете си време, в което семейството редовно да разговоря на английски. Това може да стане на закуска или през някое друго време, когато цялото семейство е заедно. Детето ще има повече желание да говори на английски, ако вие също го правите.
Ако детето ви посещава курсове по английски, помолете го да ви предаде урока на вас. Така ще му вдъхнете увереност и ще му дадете усещане, че е постигнало нещо, а пък и родителите могат да научат нещо ново! Учителят по английски на детето ви може да ви даде някои идеи за разговорни игри, които да играете вкъщи.
Технологии
Децата обожават компютрите, много от тях от ранна възраст са се запознали вече с английския език чрез компютърните игри. Интернет може да бъде мотивиращо средство за развиване на интереса у децата към езика, но разбира се, под надзора на родителите.
Има полезни уебсайтове с интерактивни игри за деца - например специализирания сайт на Британски съвет "Learn English", който съдържа много игри, филмчета и други занимания, както и упражнения за деца и ученици, които могат да бъдат свалени.
Има още една интернет страница, насочена към родителите, които искат да помагат на своите деца в изучаването на английския език вкъщи.
Ричард е старши преподавател "Курсове за деца и ученици" в Британски съвет. В момента Учебният център на Британски съвет в София регистрира за пролетните курсове за деца и ученици на възраст от 5 до 17 години, както и за възрастни над 18 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!