Доналд Тръмп публикува видео от бомбардировка

Доналд Тръмп публикува видео от бомбардировка

„Световните лидери”: Възходът и падението на Марин Льо Пен

„Световните лидери”: Възходът и падението на Марин Льо Пен

Тръмп публикува видео, за което твърди, че показва смъртоносна атака срещу хусите

Тръмп публикува видео, за което твърди, че показва смъртоносна атака срещу хусите

Макс Ферстапен триумфира в квалификацията преди Гран При на Япония

Макс Ферстапен триумфира в квалификацията преди Гран При на Япония

Украйна удари промишлен обект в руската република Мордовия

Украйна удари промишлен обект в руската република Мордовия

Учени алармират за срив на океански течения, може да е катастрофално

В ъв времена на все по-осезаеми климатични промени, научната общност отправя сериозни предупреждения за потенциални катастрофални последствия, които могат да променят драстично живота на милиони хора. Един от най-значимите рискове е свързан със срив на Атлантическата меридионална циркулация (AMOC) – сложна система от океански течения, която играе ключова роля в климатичния баланс на планетата. 

(Във видеото: Как климатичните промени промениха живота ни през 2024 година)

В края на октомври 42 учени в областта на климата изпратиха отворено писмо до Съвета на министрите на скандинавските страни, в което ги призоваха да обърнат внимание на сериозната промяна в океанската циркулация в Атлантическия океан.

„Редица научни изследвания през последните няколко години показват, че този риск досега е бил силно подценяван“, пишат те.

Океанските станции на ICOS в Северния Атлантик следят отблизо ситуацията и могат да предоставят данни в почти реално време за евентуални промени в силата на AMOC. 

Рискът от разпадане на Атлантическата меридионална циркулация (AMOC) е по-висок от досегашните оценки, предупреждават група от 42 учени в областта на климата в отвореното си писмо до Северния съвет на министрите.

AMOC е система от океански течения, които пренасят топла вода в Северния Атлантик и осигуряват мекия климат на Европа.

В последния доклад на Междуправителствения комитет по изменение на климата (IPCC) от 2021 г. със средна степен на достоверност се оценява, че AMOC „няма да се срине рязко преди 2100 г., но ако това се случи, е много вероятно да предизвика резки промени в регионалните метеорологични модели и големи въздействия върху екосистемите и човешките дейности“. Тази оценка беше оспорена от последните изследвания, които показват, че преминаването на тази критична точка е сериозна възможност още през следващите десетилетия. 

Адаптирането към климатична катастрофа от тази степен е невъзможно 

Независимо дали сривът ще настъпи през следващите десетилетия или през следващия век, високата вероятност за такова събитие трябва да стимулира повече действия в областта на климата.

„Целта на това писмо е да се обърне внимание на факта, че само „средна увереност“ в това, че AMOC няма да се срине, не е успокояваща и ясно оставя отворена възможността за срив на AMOC през този век. А още по-голяма е вероятността колапсът да бъде предизвикан през този век, но да се разгърне напълно едва през следващия.“, пишат учените.

„Като се имат предвид нарастващите доказателства за по-висок риск от колапс на AMOC, смятаме, че е от решаващо значение рисковете от критични точки в Арктика, по-специално рискът от AMOC, да бъдат взети на сериозно в управлението и политиката“, пишат те.

„Дори при средна вероятност за настъпване, като се има предвид, че резултатът би бил катастрофален и би повлиял на целия свят за векове напред, смятаме, че трябва да се направи повече за минимизиране на този риск.“ 

Сривът на AMOC би бил сериозна климатична катастрофа, която би довела до значително застудяване в Арктическия регион и затопляне на околните региони.

Това би довело и до безпрецедентни екстремни метеорологични условия.

„Адаптирането към такава тежка климатична катастрофа не е жизнеспособна възможност“, подчертават подписалите документа.

„Призоваваме Съвета на министрите на скандинавските страни да инициира оценка на този значителен риск за скандинавските страни и да предприеме стъпки за минимизиране на този риск, доколкото е възможно.“ 

Станцията ICOS предоставя данни в почти реално време от Северния Атлантик 

Усвояването на въглерода и други океански биогеохимични процеси се наблюдават отблизо от станциите на ICOS в Северния Атлантик. Наблюденията се извършват на борда на корабите с възможност (SOOP), които са кораби, оборудвани с измервателни станции на ICOS, които пътуват редовно в Северния Атлантически океан. 

„Северният Атлантически океан е гореща точка за поглъщане на въглерод в океана, което се дължи отчасти на съществуването на циркулацията на преобръщане или AMOC, която стимулира както биологичното, така и физическото поглъщане на въглерод в региона. Една от станциите на ICOS, управлявана от Университета в Берген в продължение на много години, пресича този регион и ще ни позволи да определим в близко до реалното време реакцията на усвояването на въглерод в Северния Атлантик на всяка промяна в силата на AMOC“, казва Ричард Сандърс, директор на Тематичния океански център на ICOS. 

„Сривът на AMOC би намалил силно поглъщането на CO₂ в Северния Атлантик. Ние обаче не виждаме такива тенденции в нашите данни; AMOC все още е силен. Поддържането на времеви редове като нашия е от решаващо значение за определянето на това дали и кога ще настъпи промяна“, казва Аре Олсен, главен изследовател на океанската станция Tukuma Arctica ICOS. 

От междуправителствената експертна група по климатични промени (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) алармират, че има средна степен на увереност, че меридионалната циркулация в Атлантическия океан няма да се срине рязко преди 2100 г., но ако това се случи, е много вероятно да предизвика резки промени в регионалните и големи въздействия върху екосистемите и човешките дейности“.

Неотдавнашните изследвания след последния доклад на IPCC действително показват, че рискът е бил подценен и че преминаването на тази критична точка е сериозна възможност още през следващите няколко десетилетия.

Като се имат предвид нарастващите доказателства за по-висок риск от срив на AMOC, ние смятаме, че е от решаващо значение важно рисковете, свързани с критичната точка в Арктика, и по-специално рискът от AMOC, да бъдат взети на сериозно в управлението и политиката. Дори при средна вероятност за настъпване, като се има предвид, че резултатът ще бъде катастрофален и ще окаже въздействие върху целия свят за векове напред, смятаме, че повече трябва да се направи, за да се сведе до минимум този риск, призовават от IPCC. 

Сривът на Атлантическата меридионална циркулация (AMOC) би имал катастрофални последици, включително драстични промени в климата, екосистемите и икономиките на глобално ниво. Това не е само научен проблем, а въпрос на спешни действия в политиката и управлението. Предупрежденията на учените подчертават необходимостта от повишено внимание към рисковете, свързани с този сложен климатичен механизъм. Стабилното наблюдение, каквото предоставят станции като ICOS, и активните усилия за намаляване на въглеродните емисии са ключови за предотвратяването на тази климатична катастрофа. Въпросът за бъдещето на AMOC трябва да бъде приоритет на глобалната сцена – за да се защитят екосистемите, обществата и животът на бъдещите поколения.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Китайска компания ограничава тоалетното време на служителите си

Свят Преди 1 час

По-рано беше съобщено, че компания от Китай е принудила служител да прекара четири дни в тъмна стая

Евроминистър обвинява: Унгария играе в отбора на Путин

Евроминистър обвинява: Унгария играе в отбора на Путин

Свят Преди 1 час

Това заяви естонският външен министър на Маргус Цахкна

.

Шествие в памет на Сияна и в Благоевград

България Преди 3 часа

12-годишното дете загина при тежка катастрофа

Зеленски критикува посолството на САЩ

Зеленски критикува посолството на САЩ

Свят Преди 3 часа

„Толкова силна страна, толкова силен народ – и толкова слаба реакция“, каза Зеленски

Снимката е илюстративна

Книгата на Гинес записа котката с най-дългата опашка в света

Любопитно Преди 4 часа

Опашката на Пъгсли е дълга 47 сантиметра

,

Русия обвини Украйна, че е извършила вчера 14 атаки срещу руски енергийни обекти

Свят Преди 4 часа

Атаките са причинили щети в Брянска, Белгородска, Смоленска, Липецка и Воронежка област

,

Украйна вече използва дронове с оптични влакна с обсег от 20 км

Свят Преди 4 часа

Дроновете имат важно значение в конфликта в Украйна

Двама души пострадаха при инцидент с въжения лифт над Сливен

Двама души пострадаха при инцидент с въжения лифт над Сливен

България Преди 5 часа

Те са откарани са в болнично заведение без опасност за живота

Министър Иванов разпореди втора проверка на пътищата

Министър Иванов разпореди втора проверка на пътищата

България Преди 5 часа

Заповедта касае геодинамични процеси

Какво знаем за една от най-кървавите атаки на Москва за 2025 година

Какво знаем за една от най-кървавите атаки на Москва за 2025 година

Свят Преди 5 часа

Най-малко 18 души загинаха, включително девет деца, при руски ракетен удар в Кривий Рих

Лекоатлетът Петър Дачев, хванат с кокаин за над 5 млн. лева, остава в ареста

Лекоатлетът Петър Дачев, хванат с кокаин за над 5 млн. лева, остава в ареста

България Преди 5 часа

Обвиненият за наркотрафик поиска да му бъде наложена по-лека мярка домашен арест

Руският "убиец с шахматната дъска" с нови признания

Руският "убиец с шахматната дъска" с нови признания

България Преди 6 часа

Руските следователи отдавна подозират Пичушкин за извършването на още няколко убийства, освен тези, за които е осъден

Задържаха 31-годишен мъж за убийството на баща му

Задържаха 31-годишен мъж за убийството на баща му

България Преди 6 часа

Извършителят е задържан за срок до 24 часа

Пожар избухна в хипермаркет в Пазарджик

Пожар избухна в хипермаркет в Пазарджик

България Преди 6 часа

Три екипа на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" гасят пламъците

Хю Грант сподели за "зловещ" инцидент на летище "Хийтроу"

Хю Грант сподели за "зловещ" инцидент на летище "Хийтроу"

Любопитно Преди 6 часа

Холивудският актьор разкри, че децата му са били разпитвани от имиграционен служител

Министър Митов разпореди проверка на участъци от републиканската пътна мрежа

Министър Митов разпореди проверка на участъци от републиканската пътна мрежа

България Преди 8 часа

Митов ще представи на министър-председателя Росен Желязков доклад с предложения за комплексни мерки