И ндия е страна, в която мъжът е смятан за много по-ценен от жената.
Но не навсякъде: при етноса на кашите думата имат жените - в техните ръце е положена отговорността за цялото семейство.
След брака мъжете се нанасят при жените си и се грижат за тях.
Ванфила Пдахкасей, която има един син и две дъщери, разказва, че в културата на кашите майката носи цялата отговорност. Тя е главата на семейството, а когато умре, я наследява дъщеря ѝ. И това се предава от поколение на поколение.
Кашите на матриархално общество, цялото имущество остава за най-малката дъщеря в семейството.
При тях децата носят името на майката, а не на бащата, както е прието по света.
Основната задача на мъжа да е удовлетворява потребностите на семейството, а жената управлява имуществото и се грижи за домакинската работа.
Момичетата в Индия са по-скоро втора категория хора.
Но при кашите, които наброяват близо един млн., семейство без дъщеря се смята за нещастно. Мъжете са зависими икономически от жените.
Още нещо, при кашите почти няма регистрирани случаи на домашно насилие.
Много често мъжете каши са обект на подигравки в Индия, но въпреки това, те признават, че не се чувстват потиснати от жените си.
И все пак на момичетата никак не им е лесно.
Най-младите дъщери от малки се грижат за нуждите на семейството. Те гледат децата на целия род, готвят, чистят и перат. Освен това, се грижат за родителите, бабите и дядовците си, до края на живота им.
Вижте още за това как се живее в матриархат във видеото горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!