П ациентите, които победят рака, могат да останат с неизлечимо, хронично и болезнено състояние. Както страдащите, така и лекарите се борят за разкриване на това скрито състояние. Катрин Уанг от Би Би Си разказва повече за това.

По време на посещение при онколог за обсъждане на лечението на рака покойният ми чичо показа с жест краката си - и двата крайника бяха подути до около три пъти повече от нормалния им размер. Той беше уморен, изпитваше болка и не можеше да се движи нормално поради прекомерното подуване.

„О, това е лимфоедем, нищо не можем да направим по въпроса, това мога да ви кажа“, каза лекарят в отговор, отхвърляйки болката и притесненията на чичо ми.

Спомням си, че бях шокирана от безразличното отношение на лекаря към нещо, което причиняваше на чичо ми толкова голям дискомфорт и сериозни проблеми с придвижването.

Лимфоедемът често може да се появи при пациенти с рак или такива, които са подложени на лечение за рак. Не можех да повярвам, че лекарят не може да направи нищо, за да облекчи болката на чичо ми.

Това, което се случи на чичо ми, не беше уникално. Лимфоедемът е изключително често срещано състояние, което засяга 250 милиона души по света. В Обединеното кралство 450 000 души имат лимфоедем, а в САЩ от това състояние страдат цели 10 милиона души.

Въпреки това то остава „скрито заболяване“ - такова, на което се обръща малко внимание, което не е достатъчно изследвано и диагностицирано.

Източник: iStock/Getty Images

Лимфоедемът е хронично, нелечимо състояние, което причинява прекомерно подуване поради увредена лимфна система - мрежа в тялото, отговорна за поддържането на баланса на течностите в тъканите. То се появява, когато лимфната течност не може да се оттича правилно от тялото поради дисфункция или нараняване на лимфната система.

Лимфната система е мрежа от жлези и съдове, която е част от кръвоносната система на тялото. Тя играе жизненоважна роля в отвеждането на излишната течност и протеините, които изтичат от тъканите, като ги филтрира и връща течността обратно в кръвния поток. Тя е от жизненоважно значение за имунната функция, отстраняването на отпадъците и поддържането на правилния баланс на течностите в организма. Тя служи и като основна защитна линия срещу болести, като непрекъснато циркулира бели кръвни клетки, известни като лимфоцити, които издирват вируси, бактерии, гъбички и паразити. Ако някога сте се разболявали и сте усещали мистериозна подутина на врата си, най-вероятно лимфната система ви помага да се преборите с инфекцията.

Доказано е, че дисрегулацията на лимфната система е ключова характеристика на много хронични заболявания, като сърдечна недостатъчност, болест на Алцхаймер, възпалителни заболявания на червата и рак.

  • Тиха пандемия

Лимфоедемът е често срещана последица от някои видове рак и лечението им, като например операция или лъчетерапия, тъй като лимфните възли могат да бъдат увредени или отстранени. Например една на всеки пет жени, лекувани от рак на гърдата, е засегната от лимфоедем, докато при 2-29 % от случаите на лечение на рак на простатата се наблюдава това състояние. То може да възникне в 90% от случаите на рак на главата и шията.

Източник: iStock/Getty Images

Но ракът не е единствената причина. Лимфоедемът може да бъде и генетично състояние, с което хората се раждат (първичен лимфоедем), или може да е резултат от нараняване, затлъстяване или инфекция (вторичен лимфоедем).

Пациентите с лимфоедем са изправени пред огромни физически, психологически и социално-икономически последици. Състоянието може да бъде не само болезнено, но и обезобразяващо и да доведе до загуба на подвижност, независимост, намалена производителност и депресия.

Има някои лекари, които смятат лимфоедема за пренебрегвана пандемия поради значителния хроничен проблем за общественото здраве, който представлява в световен мащаб. Има сравнително малко специалисти, специализирани в лечението му, което представлява значителна тежест за здравните ресурси. Лечението на състоянието е почти невъзможно за по-голямата част от пациентите.

Състоянието остава недостатъчно диагностицирано, изследвано и финансирано в повечето здравни системи. Това се дължи главно на липсата на информираност и разбиране за заболяването. Вследствие на това пациентите могат да чакат десетилетия за поставяне на диагноза, докато симптомите им се влошават прогресивно до степен на инвалидност.

Източник: iStock/Getty Images
  • Смъртоносно усложнение

Пациентите с лимфоедем са изправени и пред висок риск от развитие на рецидивиращ целулит - инфекция на слоевете на кожата под повърхността и подлежащите тъкани. Той е основна причина за посещения в спешните отделения и може да доведе до продължителен престой в болница. Пациентите често се борят за поставяне на диагноза, което води до разочарование и забавяне, които могат да влошат състоянието.

Въпреки че играе такава жизненоважна роля в нашия организъм, лимфната система е почти напълно пренебрегната в повечето системи за медицинско образование. Проучване, проведено в САЩ, установи, че по време на цялото обучение по медицина на лимфната система се отделят по-малко от 25 минути.

В съчетание със сериозната липса на научни изследвания и финансиране за намиране на решения за лечение, това означава, че лимфоедемът до голяма степен е пренебрегнат в сравнение с въздействието, което оказва върху милиони пациенти.

Липсата на подкрепа и лечение за пациентите с лимфоедем води до зашеметяващи разходи както за пациента, така и за здравните служби. Някои проучвания показват, че около 70 % от пациентите с лимфоедем не получават необходимото лечение, което води до усложнения, изискващи много по-интензивни грижи.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Когато си умен-дразнят те тъпите. Когато си тъп-умните. А когато не си се наспал-всичките.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Първият български F-16 кацна в Граф Игнатиево</p>

Първият български изтребител F-16 Block 70 кацна в Граф Игнатиево

България Преди 10 минути

Самото пристигането на самолета не го прави веднага български

Простреляха мъж с електрошок в Пернишко

Простреляха мъж с електрошок в Пернишко

България Преди 29 минути

Пострадалият е без опасност за живота

Кабинетът одобри промените в състава на Надзорния съвет на НОИ

Кабинетът одобри промените в състава на Надзорния съвет на НОИ

България Преди 1 час

Решението е във връзка с персонални промени в Министерството на труда и социалната политика

Катастрофа в Старозагорско, загина 30-годишен мъж

Катастрофа в Старозагорско, загина 30-годишен мъж

България Преди 1 час

Колата се е качила на тротоара и се е блъснала последователно в паркиран лек автомобил и крайпътно дърво

Кръщелникът на кралица Елизабет II почина на 79 години

Кръщелникът на кралица Елизабет II почина на 79 години

Свят Преди 1 час

Лорд Чарлз О'Хейгън, служил като паж на Нейно Величество, почина след нараняване на главата

<p>Какво е състоянието на бебето, лекувано от менингококова инфекция в Пловдив</p>

Подобрява се състоянието на бебето, лекувано от менингококова инфекция в Пловдив

България Преди 1 час

Във вторник е направена контролна пункция, от която резултатите са много добри, няма наличие на инфекция, съобщиха от РЗИ - Пловдив

<p>Япония с предупреждение за &bdquo;мегаземетресение&ldquo;</p>

Япония издаде предупреждение за „мегаземетресение“ с 300 000 жертви

Свят Преди 1 час

Най-голямото регистрирано земетресение в Япония през март 2011 г. предизвика цунами, при което загинаха или изчезнаха около 18 500 души

Жертви на пристрастяване: 7 актьори, които съсипаха кариерата си заради лоши навици

Жертви на пристрастяване: 7 актьори, които съсипаха кариерата си заради лоши навици

Любопитно Преди 2 часа

Алкохолът, наркотиците, агресивното поведение и други лоши навици станаха фатални за тях

Снимката е илюстративна

"Без аналог в света": Руски танк се заплете в бодлива тел и остана там

Свят Преди 2 часа

Цената на този танк е около 4,5 млн. долара

<p>Кошмарен круиз: Над 230 души се заразиха с норовирус</p>

Кошмарен круиз: Над 230 души се заразиха с норовирус

Свят Преди 2 часа

Корабът е изолирал засегнатите и е приложил санитарни мерки за ограничаване на огнището

Гърция се готви за мощен удар на природата - извънредно предупреждение за проливни дъждове

Гърция се готви за мощен удар на природата - извънредно предупреждение за проливни дъждове

Свят Преди 2 часа

Има предупреждение, че над страната ще се изсипят проливни дъждове, а лошото време няма намерение да отстъпва поне до края на седмицата

Нови правила за рецептите

Нови правила за рецептите

България Преди 2 часа

Те създават реален риск от забавяне на обслужването в аптеките, предупредиха фармацевти

Международно злато и сребро за българско вино

Международно злато и сребро за българско вино

Любопитно Преди 2 часа

Научете повече в статията

Намериха 34 кг кокаин в камион в района на "Дунав мост" при Видин

Намериха 34 кг кокаин в камион в района на "Дунав мост" при Видин

България Преди 2 часа

Шофьорът е задържан, той е български гражданин

Провал на годината? Колко милиона ще загуби Disney заради "Снежанка"

Провал на годината? Колко милиона ще загуби Disney заради "Снежанка"

Любопитно Преди 2 часа

Според нови оценки Disney може да загуби 115 милиона долара след всички прожекции на "Снежанка"