П осещението на новия външен министър на Китай в Африка и съперничеството между Китай и САЩ в региона поражда няколко въпроса във връзка с нарастващото влияние на Китай на африканския континент.

Посещението на Цин Ган и приоритетити на Китай в Африка

По време на първото си посещение в Африка Цин се опита да увери африканските партньори на Пекин, че той цени отношенията си с континента, тъй като Китай се надява да затвърди влиянието си в Африка. Бившият китайски посланик в САЩ, към когото често се отнасяха хладно на фона на напрежението между Вашингтон и Пекин, приключи едноседмичното си посещение на 16 януари, след като обиколи Етиопия, Габон, Ангола, Бенин и Египет и се срещна с ръководителя на Африканския съюз.

През последните 32 години Китай неизменно изпраща своя външен министър на посещение в Африка - континент, на който досега през XXI век е установил огромно икономическо влияние. Това показва колко много Китай е поставил Африка на преден план в глобалната си външнополитическа програма, особено по инициативата на Си Дзинпин "Един пояс, един път" за разширяване на икономическото надмощие в Африка и Азия.

Посещенията на Цин в конкретни държави демонстрират желанието на Китай да си осигури влияние върху напрежението между Пекин и Запада и опасенията за нова Студена война.

Цин искаше да увери Африка, че подкрепя нейния независим икономически растеж. Той искаше да разсее разпространените схващания за китайската външна политика в Африка, че тя налага на континента "дългов капан" и "дворцова дипломация" - идеи, често цитирани от американските коментатори или политици, които целят да представят китайските инвестиции на континента като хищнически и целящи просто да си осигурят подкрепата на африканските правителства, вместо да помагат на хората.

По този начин посещението на такава авторитетна личност в световен мащаб спомага за гарантиране на нарастващото влияние на Китай в Африка, като същевременно има за цел да засили меката сила на Пекин на континента наред със значителното му финансово влияние.

Влиянието на Китай в Африка е по-силно от това на САЩ

Заедно с инициативата "Един пояс, един път", изпълнението на инициативата на Пекин "Go Global" през 2000 г. постави Африка като ключова цел в целите на китайската външна политика. Въпреки че китайските инвестиции в Африка достигнаха своя връх през 2013 г., те продължиха постепенно да изпреварват САЩ по отношение на влиянието си на континента. Днес Пекин е най-големият строител на инфраструктура в Африка, включително пътища, мостове, железопътни линии, електроцентрали и правителствени сгради.

Китай и САЩ в битка за Африка

Вярно е, че някога САЩ бяха водещи по отношение на помощта и развитието на континента, но вероятно много африкански правителства са оценили китайските инвестиции като по-привлекателни. Докато САЩ говорят за правата на човека и политически реформи като предварително условие за помощ в Африка, Китай представя политика на необвързаност на помощта си.

И като втората по големина икономика в света с ясни глобални амбиции, финансовата мощ на Китай и политиката му на ненамеса във вътрешните работи на други държави го поставят в изгодна позиция да предостави алтернатива на натиска на САЩ върху държавите да въведат демокрация в замяна на по-рестриктивна помощ за развитие.

Разбира се, Китай има известен интерес от стабилност. В края на краищата стотици хиляди китайски работници работят в световен мащаб в инфраструктурните проекти на Пекин в чужбина, което означава, че политическата стабилност е предпоставка за това Китай да може да си осигури инфраструктура. А комуникацията с Етиопия по време на войната в южната провинция Тиграй означава, че Китай все още подкрепя стабилността в тази страна.

САЩ отпуска 55 млрд. долара на Африка през следващите три години

Така че, въпреки че държавите все още могат да изберат както САЩ, така и Китай, целенасочените инвестиции на Пекин в Африка, както и ухажването на правителствата, са огромен фактор за това, че той изпреварва финансовото влияние на Вашингтон.

Реакцията на САЩ на експанзията на Китай в Африка

Въпреки че Китай представя програмата си в Африка като насочена предимно към развитието, САЩ със сигурност се чувстват застрашени от присъствието на Пекин. Наред с факта, че Китай е изпреварил САЩ в тази област, перспективата за военно присъствие на Китай в Африка също предизвиква тревога в САЩ.

Понастоящем Китай няма явно разположени войски на континента за разлика от САЩ и Франция. Вместо това нарастващото военно присъствие на Китай е кулминацията на инвестиции на континента, които са направени преди повече от две десетилетия.

Миналата година американското разузнаване изказа предположение, че Китай може да се стреми към изграждане на военноморска база в Западна Африка, по-точно в Екваториална Гвинея, където би могъл да проектира военно присъствие край бреговете на Атлантическия океан. Възможно е Китай да обмисля и други военни бази на континента. Възможни кандидати за това могат да бъдат Кения, Сейшелските острови или Танзания.

Поради това официални представители на САЩ се опитват да отклонят африканските държави от хватката на Китай, като предлагат нова помощ. Степента, до която това може да отклони африканските държави от Пекин, не е ясна, но е важно да се отбележи, че след 2018 г. годишният размер на китайските заеми за развитие спадна под американската помощ за развитие. Така че можем да очакваме да станем свидетели на наддаване между Вашингтон и Пекин за континента. Напрежението между Франция и Китай може да се увеличи и в Западна Африка, тъй като Париж смята този регион за част от традиционната си сфера на влияние.

Възможно е да се наложи САЩ да приемат, че вече не могат единствено те да упражняват влияние в Африка. Разбира се, други въпроси като Южнокитайско море и Индийско-Тихоокеанския регион са стратегически приоритети за САЩ, а Тайван е неотложен проблем. И все пак китайската и американската конкуренция в Африка може да се окаже ключова точка за наблюдение през 2023 г. и след това. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 4 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 4 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 7 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 7 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 8 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 8 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 8 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 9 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 9 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 10 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 10 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 10 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 11 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 11 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.