Проучвания, извършени в Русия след аварията в японската АЕЦ "Фукушима", разкриха множество слабости при руските ядрени реактори, главно в областта на защитата от земетръсни рискове, съобщи АФП, като се позова на официален доклад.
Сеизмичността в района на няколко ядрени централи е подценена, а някои не разполагат със система за автоматично спиране на реактора в случай на земетресение, се казва в правителствения доклад.
АФП посочва, че е получила копие от доклада от норвежката екоорганизация "Белона" (Bellona.org), която е много активна по отношение на ядрената безопасност в Русия. Докладът за екологичната безопасност, в който са
изброени 32 проблема в руските ядрени централи,
е бил представен на 9 юни на съвещание на държавния съвет, председателстван от президента Дмитрий Медведев.
Част от оборудването, свързано със сигурността на централите, не е било тествано за сеизмична устойчивост, се отбелязва в доклада.
Най-важното в този доклад е, че
нито една от централите не е била тествана за потенциално сътресение,
което би могло да бъде причинено както от земен трус, така и от природни явления като буря например, заяви Игор Кудрик, който оглавява руското подразделение на "Белона".
Някои централи никога не са били тествани, за да се установи колко часа ще са нужни на системите им за охлаждане на реактора в случай, че обичайните системи откажат, както стана в японската АЕЦ във Фукушима, добави той.
Разкритията се появяват след нееднократните уверения на руския премиер Владимир Путин, че руските централи са най-сигурните в света и в Русия не би могло да се случи нищо подобно на бедствието във Фукушима.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!