А встралийски учени заявиха, че са открили "много рядка" естествена морска перла на 2000 години, първата, която бива намерена на големия островен континент, при разкопки на крайбрежен аборигенски район.
Археолозите са работили в района на северния бряг на Кимбърли в Западна Австралия, когато попаднали на уникалното бижу,
заяви Кат Жабо доцент от университета в Уолонгонг.
"Естествените перли са много редки в природата и ние със сигурност, макар че сме намирали много, много черупки от стриди в Австралия, никога досега не бяхме попадали на естествена перла", обясни Жабо, която е специалист в изучаването на черупки на археологически разкопки.
Перлата е с розово-златист цвят и почти сферична форма, с диаметър от 5 мм.
Поради почти идеално кръглата ѝ форма, учените използват мини рентген, за да определят възрастта ѝ и да докажат, че е естествена, а не съвременно отгледана перла.
Стридите, които създават перли са били използвани от местните култури в церемонии за предизвикване на дъжд и техни черупки са намирани в централната пустиня на повече от 1500 км разстояние от брега.
Перлата ще стане час от експонатите в австралийския морски музей в Пърт по-късно този месец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!