Това заяви днес еврокомисарят за икономическите и валутните въпроси Оли Рен.
"Не предвиждаме рецесия", отбеляза пред журналисти Рен.
Малко по-рано днес Еврокомисията, обяви, че очаква икономически растеж от 1,6% в еврозоната и 1,7% в ЕС за 2011 г., чието силно начало ще позволи да бъде компенсирано забавянето, очаквано през второто полугодие.
Брюксел е преразгледал към рязко понижение - с половин процентен пункт - оценката си за растежа в еврозоната през третото тримесечие (+0,2%) и през четвъртото (0,1%).
Рен, цитиран от ДПА, заяви също, че лидерите на еврозоната са решени да спасят общата си валута.
"Не трябва да се подценяват политическата воля и способността на лидерите от еврозоната да вземат необходимите решения да запазят финансовата стабилност в еврозоната", уточни Рен.
Еврокомисарят предупреди, че продължаваща дългова криза е основната пречка пред икономиката на еврозоната, но подчерта в същото време, че мерките за строги икономии продължават да бъдат решението.
"Много е важно , че вчера лидерите на двете най-големи икономики потвърдиха отново ангажимента си да направят всичко възможно за гарантиране на финансовата стабилност в еврозоната и много ясно заявиха, че бъдещето на Гърция е в еврозоната" добави Рен.
Гърция трябва да получи нов транш от миналогодишния спасителна помощ от ЕС и Международния валутен фонд (МВФ) преди октомври, за да избегне обявяване на неплатежоспособност.
Рен посочи, че финансовите министри ще обсъдят въпроса на срещата си във Вроцлав, Полша, в петък и събота. В дневния ред на срещата е и обещаната през юли помощ за Атина.
Еврокомисарят допълни, че в замяна на помощта от ЕС и МВФ Гърция ще трябва да покрие финансовите цели да извърши структурни реформи.
В сряда вечерта френският президент Никола Саркози и германският канцлер Ангела Меркел дадоха извънредна видеоконференция, на която заявиха, че Гърция е неделима част от еврозоната.
Допълнителните мерки за икономии, които Атина обяви неотдавна, ще гарантират, че страната ще постигне финансовите си цели, уверени са лидерите.
Гръцкият премиер Георгиос Папандреу пък увери Саркози и Меркел, че Атина изпълнява всички поети задължения за преодоляване на кризата.
Опасенията, че Гърция се движи бързо към обявяване в неплатежоспособност, и идеята, че тя потенциално трябва да напусне еврозоната и да върне собствената си валута, тревожат от дни пазарите по целия свят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!