Растежът и потенциалът за растеж трябва да бъде насърчен от структурни реформи.
Това заяви президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги на пресконференция след днешното заседание по паричната политика на банката в Барселона.
Отбелязан е напредък в редица страни, но редица правителства трябва да бъдат по-амбициозни, за да намалят дефицитите си и да насърчат растежа, допълни Драги.
Няма противоречие между "бюджетния пакт" за оздравяване на държавните сметки в Европа и "пакта за растеж", основаващ се на структурни реформи, каза още пред журналисти днес президентът на ЕЦБ.
Ние трябва да поставим отново растежа в центъра на европейския дневен ред, подчерта Драги.
Така Драги повтори призивите да се действа в тази насока, които зачестиха напоследък в Европа седмица, след като самият той апелира за "пакт за растежа".
Президентът на ЕЦБ обаче уточни, че не вижда абсолютно никакво противоречие между пакта за растеж и бюджетния пакт.
Да се спре оздравяването на бюджета не би била голяма помощ, предупреди той.
В действителност Драги изключва съживяване чрез държавни разходи на страните членки, но настоява "да се облекчи предприемаческата дейност", отбелязвайки, че "създаването на нови компании на работни места е от решаващо значение".
Трябва да увеличим гъвкавостта, да увеличим мобилността и, трето, да увеличим също справедливостта на пазара на труда, подчерта Драги.
ЕЦБ ще продължи програмата си за изкупуване на държавни облигации, но от правителствата зависи да поставят под контрол финансите си, като прилагат структурни реформи, съобщи още европейският централен банкер, цитиран от Ройтерс.
Инструментът все още е в действие, добави Драги на пресконференцията, след като ЕЦБ обяви, че запазва лихвата си на рекордно ниското равнище от 1%.
Той заяви, че програмата за изкупуване на облигации не е нито безкрайна, нито вечна.
Най-новите икономически статистически данни сочат, че "несигурността преобладава" за икономиката на еврозоната, допълни Монти, цитиран от АФП.
Той уточни, че тази несигурност вероятно ще бъде отчетена от предстоящите прогнози на ЕЦБ през юни.
Засега ЕЦБ очаква свиване на брутния вътрешен продукт с 0,1% тази годината и растеж от 1,1% през 2013 г. Същевременно
ЕЦБ обяви, че оставя водещата си лихва на историческия минимум от 1%
Институцията не последва призивите за по-активни действия срещу кризата в еврозоната.
Финансовите пазари настояват институцията да увеличи опитите за борба с кризата, като изкупи испански облигации, за да намали лихвите по тях и направи по-евтино кредитирането за страната.
Испания е в рецесия и има ниво на безработица два пъти над средното за ЕС, отбелязва Ройтерс.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!