В официално изявление на Европейската комисия се опровергава твърдението на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков, че липсата на средства от преди Нова година за коледни надбавки за пенсионерите в България се дължи на забавени плащания по линия на европейските структурни фондове.
В съобщение до българските медии Комисията обяснява, че "не съществува връзка между коледни надбавки и Кохезионния или структурните фондове".
"Решенията във връзка със социалните плащания на пенсионерите са изключителна компетенция на съответната държава членка и не зависят от сумите, които ЕК възстановява в рамките на Кохезионния или структурните фондове", припомня Брюксел.
"Тези суми се изплащат въз основа на представени от държавата членка заявления за междинно плащане за сертифицирани допустими разходи", се казва още в съобщението на Европейската комисия.
В края на деня от МФ пристигна като прессъобщение реакцията на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков запо повод изявлението на ЕК.
Министърт заявява, че има зависимост между плащанията на коледните надбавки в България и възстановяване на средствата от Кохезионния или структурните фондове на Европейския съюз, с което Дянков се противопоставя на позицията на ЕК.
При европейските програми авансовите плащания се правят от фискалния резерв. В бюджета това се отразява като дефицит на касова основа до момента, в който не се направят окончателните плащания от Брюксел.
"Този показател по Закона за държавния бюджет за 2012 г. трябваше да е 1,1 млрд. лв. и ако от Брюксел не бяха направили окончателните плащания до края на годината, дефицитът щеше да мине заложения по закон. Очакваха се плащания за около 800 млн. лв.", заяви Дянков.
"За да запазим фискалната рамка такава, каквато е по закон, трябваше да се застраховаме и да предвидим и възможността тези пари да бъдат преведени и следващата година", коментира още вицепремиерът.
Също днес президентът на ЕЦБ Марио Драги представи цялостния дизайн на новата банкнота от 5 евро.
На нея за първи път е изписано на кирилица наименованието на единната валута "евро",
както и съкращението "ЕЦБ" (Европейска централна банка). С този исторически акт кирилицата влиза в употреба в еврозоната и разширява влиянието на еврото като глобална валута.
Така над 200 млн. души по света, използващи кирилицата, сред които и българите като пълноправни граждани на Европейския съюз, ще могат да прочетат на своя национален език думата "евро", изписана върху банкнотата.
Както е известно, след присъединяването на България към ЕС в хода на разговорите с европейските ни партньори възникна спор относно правилното изписване на думата "евро", който стана причина за еднозначна консолидация на българските държавни институции мотивирана национална позиция. Именно това поведение успя да достигне до разбиране от европейски партньори и до изписване на думата "евро" на кирилица във всички официални документи на ЕС.
Новата банкнота от 5 евро, за първи път с изписано наименование и на кирилица, ще бъде въведена в обращение от май 2013 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!