П равителството ще работи така, че до края на мандата му България да може да се нареди сред 10-те най-бързо развиващи се страни в Европейския съюз, сред 10-те водещи по чужди инвестиции и сред 10-те държави в ЕС, най-напреднали по състояние на бизнес климата.
Това е записано в проекта за актуализирана управленска програма на БСП, НДСВ и ДПС, части от който публикува днес в. "Труд".
Предстои проектът да бъде обсъден на разширеното заседание на Политическия съвет на коалицията в събота и неделя в Хисаря.
С актуализираната си програма властта дава
заявка за нов мандат,
тъй като тя е разчетена до 2013 г.
Вчера работна група от икономисти на БСП, НДСВ и ДПС е обсъждала окончателния вариант на проекта.
Очаква се да бъде актуализирана политиката в здравеопазването, образованието и икономиката.
Правителството си поставя четири основни задачи до края на 2013 г. - повишаване на доходите и качеството на живот, подобряване на бизнес климата и потенциала за растеж, образование и обучение за изграждане на икономика на знанието, повишаване на качеството на здравните услуги и тяхната ефективност.
Според в. "Труд" предложението на НДСВ за вдигане на възрастта за пенсиониране е било стопирано от БСП вчера. Така се запазва сегашното положение мъжете да се пенсионират на 63 години, а жените ? на 59 години и шест месеца.
Предвижда се приемането на закон за фонд "Сребърен", от който при демографски срив - повече пенсионери от работещи, ще се финансира изплащането на пенсиите. Във фонда се предвижда да влязат пари от приватизацията.
България остава вързана с валутен борд,
щяло да бъде записано изрично в програмата.
Очакванията са до края на 2009 г. равнището на заетостта да достигне 63% при 62,7% сега, а безработицата да намалее от 7 на 6%.
До края на 2010 г. е заложено изграждането на втория мост на Дунав при Видин-Калафат. Подробно е описан и планът на Столичната община за маршрут на метрото, според който до края на 2009 г. подземната железница трябва да стига до летище София.
Предвидено е и изграждането на 200 км автомагистрали в следващите години, построяването на седем язовира до края на 2014 г., започване на система от 55 регионални депа за отпадъци.
Според публикацията на в. "Труд" един от най-спорните въпроси в Хисаря ще е свързан с искането на НДСВ и ДПС да падне монополът на здравната каса.
Демонополизацията на осигурителния модел в здравеопазването да започне от 2009 г.
при спазване на принципа на солидарността, се предлага в проекта. Предвижда се създаването на Гаранционен фонд, който да осигури финансовата стабилност.
Като средство за подобряване на медицинското обслужване по селата щяла да се въведе т.нар. телемедицина - консултации от разстояние.