Според германския "Тагесшпигел" посещението на Шрьодер е толкова важно за руснаците, че дори гневните миньори са спрели стачката си, докато продължава визитата. Тя е важна и за Германия, която трябва да се бори с растящата американска конкуренция на руския енергиен пазар, а освен това иска да се възползва от впечатляващия икономически растеж в Русия, пише "Тагесшпигел". Вестникът прогнозира, че двамата лидери ще избягват неудобните теми като войната в Чечня, която ще бъде оставена за двамата външни министри.
Според "Зюддойче Цайтунг" по един друг международен политически проблем - Ирак - Москва и Берлин имат еднаква цел: как да станат по-важни фактори там, без при това да излезе, че легитимират със задна дата действията на Америка.
Относно феномена "Арнолд" френският "Монд" изразява безпокойство, но не от избора на Шварценегер. Той може би наистина няма никакъв политически опит, но е под умереното влияние на жена си и си е избрал много компетентни съветници. Безпокойството на вестника е от начина, по който предишният губернатор бе изхвърлен след само 11 месеца на поста. Това е израз на все по-дълбокото недоверие на изрибателите в политическия елит, подчертано от избора на популист като Шварценегер, смята "Монд".
Друг френски вестник - "Либерасион", пише, че метаморфозата на Терминатора в губернатор ще бъде използвана като пореден аргумент от онези, които обвиняват Америка в интелектуално деградиране и в превръщане на политиката в шоубизнес. Подобно на "Монд", "Либерасион" също смята, че истинската опасност не е в холивудския актьор, а в радикалния модел на пряка демокрация, възприет в Калифорния. Този модел създава форма на перманентна революция, в която прикрити интереси се борят за симпатията на избирателите и се възползват техните противоречиви настроения. Тази система според вестника е плод на пълен политически блокаж. Тя е породила феномена на популисткия Демократор, антитезата на демокрацията, пише "Либерасион".
Чешкият "Млада фронта днес" отбелязва, че гласоподавателите в Калифорния са избрали добър актьор вместо лош политик, защото поне има шанс актьорът да научи ролята си. Според вестника привидните слабости на Шварценегер са неговата сила. Той е политически новак и затова не говори за икономика, не провъзгласява неразбираеми програми и не произнася заклинанието "да, обаче". Всъщност той не каза нищо по въпроса как ще се справя с проблемите, но хората просто искаха промяна и го избраха. Победител в изборите е не толкова Шварценегер, колкото самите избиратели, осъзнали и използвали своята сила, за която обикновено забравят, добавя "Млада фронта днес".
Германският "Франкфуртер Рундшау" пише: "Хората по света може и да клатят неодобрително глави, но фактът е, че гласуването беше недвусмислено, а участието - масово. Този резултат потвърждава постепенната ерозия на една политическа система, в която битката за власт вече не познава ограничения."
Друг германски вестник - "Ди Велт", посочва, че на избора в Калифорния е възпроизведен класически сюжет от уестърните - победител е добрият шериф, който идва от друг град.