"Нашите технологии – те са Мерцедес на модерната световна атомна енергетика", заявява говорителят на "Росатом" Сергей Новиков.
Руската държавна корпорация за атомна енергия "Росатом" потвърждава своето лидерство в атомната сфера. През юли в Индия бе извършено физическо пускане на първи блок на АЕЦ "Куданкулам", в Иран АЕЦ "Бушер" се подготвя да бъде предадена на възложителя, в Русия пред завършване е изграждането на нов реактор с бързи неутрони БН 800, на напреднал етап на строителство са също така и проектите на новите блокове на Нововоронежката АЕЦ, Ленинградската АЕЦ, Белоярската АЕЦ.
Въпреки всички тези успехи, на "Росатом" постоянно му се налага да разяснява ролята на атомната енергетика в съвременния енергиен микс, а също така да информира потенциални и съществуващи възложители за безопасността и надеждността на руските атомни технологии.
"Именно. В АЕЦ "Куданкулам" се прилагат най-новите системи за безопасност и такива модерни технологии, като уловител на стопилката на активната зона, система за пасивно отвеждане на топлината, система за бързо въвеждане на бор и т.н. Това означава, че даже при изключване на електроенергията за сметка на пасивните системи за безопасност, резервите от вода вътре в защитната херметична конструкция и наличието на система за пасивно отвеждане на топлината верижната реакция ще бъде спряна и ще бъде осигурено отвеждане на остатъчната топлина", заяви говорителят на държавната корпорация Серегей Новиков в интервю за Technicky tydenik.
Той отбеляза, че в АЕЦ "Куданкулам" са монтирани рекомбинатори на водорода, които намаляват до нула опасността от взривове под херметичната конструкция на блоковете на атомните централи. При контакт на водорода с кислорода и платиновите пластини на рекомбинаторите, които играят ролята на катализатор, той се превръща във вода, обясни Новиков.
"В АЕЦ "Куданкулам" за първи път в света се използва такава разработка, каквато е пасивната система за бързо въвеждане на бор. Това е най-нова технология на руските учени, която позволява много бързо в първи контур на реактора да бъде въведен концентриран разтвор на борната киселина. Както е известно, борът е поглъщател на неутрони, което спира верижната реакция", каза той.
На въпрос дали АЕЦ с такъв обем системи за безопасност няма да бъде твърде скъп той отговори: "60% от стойността на АЕЦ "Куданкулам", всъщност, представляват системите за безопасност. Но такова бе решението на възложителя, който искаше новата АЕЦ да има всички най-нови разработки в областта на безопасността на атомните централи. Обаче, ако възложителят е уверен в своите експлоатационни сили, в адекватността на своя персонал, може би и не е нужно да се монтира излишно количество системи за безопасност, съответно, цената на новите блокове ще бъде по-ниска. Руската промишленост може да отговори на всякакви пожелания".
Попитан дали по-евтините реактори са по-малко безопасни, защото там има по-малко системи за безопасност Новиков заяви: "Не, просто в колкото по-сложни климатични, сеизмични, геоложки условия се намира дадена АЕЦ, толкова по-сложни и комплексни, и съответно, скъпи са системите за безопасност. Разбираемо е, че за чешката АЕЦ "Темелин", разположена върху здравата плоча на чешкия масив, не е необходимо да бъдат монтирани хидроамортисьори, каквито бяха използвани за Арменската АЕЦ".
Новиков посочи, че сега стандарт за нашите възложители при строителството на нови блокове на АЕЦ е наличието на уловител на стопилката на активната зона като главен елемент от пасивната система за безопасност, която предотвратява изливането на разтопено гориво в случай на хипотетичен сценарий за надпроектна авария.
"Тези блокове на АЕЦ, които се въвеждат в експлоатация, безусловно са максимално безопасни при конкретните условия на тяхното разполагане, в противен случай те не биха получили лиценз от националните регулатори", добави говорителят на "Росатом". /БГНЕС /
Новиков: "Росатом" потвърждава своите водещи позиции
"Нашите технологии – те са Мерцедес на модерната световна атомна енергетика", заявява говорителят на "Росатом" Сергей Новиков.
30 септември 2013, 17:41
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!