Ф ренските обществени радиостанции ежедневно и многократно излъчват клипове с призиви към гражданите да не използват безразборно лекарства.
Може да се каже, че французите страдат от "синдрома на рецептата".
С други думи при най-малкото оплакване тичат при доктора и настояват той да им изпише лекарства дори и да не се налага. Затова и Франция е световен шампион по предписването на медикаменти.
Докторите, разбира се, носят част от отговорността. Според проучване на ИПСОС близо половината от лекарите са против даването на рецепти, но са принудени да го правят по настояване на пациентите.
Д-р Ришар Аншу има зад гърба си 23-годишна практика. Той очертава следната ситуация:
"Отношението на пациентите към медикаментите винаги е било двойнствено. Те очакват всичко, съмняват се във всичко, искат всичко възможно или пък не искат нищо и цялото това нещо в рамките на една консултация за един и същи проблем."
В чакалнята на кабинета на д-р Аншу има няколко души. Първият е Мишел, който не би си тръгнал без рецепта: "Става ясно, когато някой е много болен. Ако си тръгна без нищо, това ще ме притесни."
До Мишел седи Виолет, която е на 80 години и най-големия й страх е да не би да получи рецепта, съдържаща антибиотици: "Това ме плаши. Не мога да ви кажа защо, но ме плаши."
Д-р Аншу споделя, че актуализира знанията си чрез специализираната медицинска преса, която обаче е финансирана от фармацевтичните компании.
Попълва информацията си и чрез посещаващите го от време на време служители на фирмите, производителки на лекарства.
Освен това участва в колоквиуми, конгреси и други събития, финансирани отново от фармацевтичната индустрия. Излиза, че в основата на всичко е целта на различните компании да продават продуктите си на лекарите.
Това положение, разбира се, не важи само за Франция, а изобщо за Европа.
Сега поглед към Холандия, чийто граждани не обичат много да ходят на доктор, а още по-малко да пият лекарства.
Заедно с датчаните и британците, холандците вземат минимално количество лекарства. Освен това изписването на антибиотици е изключително крайна мярка. По тази причина срещу холандската здравна система негодуват повечето чужденци, работещи в страната.
Организацията на чуждестранните работници и компании, базирана в Хага, тази година извърши проучване, резултатите от което разкриха, че 75% от чужденците искат да напуснат Холандия, за да бъдат по-добре лекувани.
Вярно е, че не е лесно да си уредиш домашно посещение от лекар. Първо се дават консултации по телефона. Час при кварталния доктор пък означава седмици чакане.
Холандците обаче са съгласни със своите лекари, че природата си знае работата. Практика е болният от грип да чака болестта да отмине за няколко дни без да предприеме нищо.
Очевидно този подход действа, но само когато истински вярваш в него.
Почти половината българи сами са си "доктори" и предпочитат да се лекуват със собствени сили вместо да ходят на лекар. Посещението при медик е само в краен случай или ако наистина се налага да се вземе болничен лист.
Лекуването на хрема и настинка е от компетенциите на почти всеки.
Хората предпочитат да отскочат до аптеката, да се консултират с фармацевта за някое хапче вместо да търсят специалист.
Масово се практикува самолечение с таблетки аспирин с витамин С, някое и друго пакетче "Фервекс", в големи количества чай с лимон.
Ако положението не се оправи за ден-два човек си "назначава" някой познат му и добре подействал преди време антибиотик.
За мнозина антибиотиците са нещо като панацея, почти вълшебно средство, което лекува.
Самолечението всъщност е изход от ситуацията, в която са поставени българите. Личните лекари обикновено предписват най-рекламираните лекарства, защото те са им оставени от дистрибуторите и се намират масово в аптечната мрежа.
Малко са лекарите, които добре познават своите пациенти и знаят кое би им помогнало по-добре и кое не.
Самите те са затънали в достатъчно писане и не им е до това да имат индивидуален подход, а и за един ангажиран работещ човек разхождането до личния лекар е губене на време.
За да се избегне срещата с доктора, мнозина вземат превантивни мерки - пият витамини или приемат всякакви "чудодейни" хранителни добавки.
Изчислено е, че българите изпиват само за седмица около 200 хил. таблетки витамини.
Проблемът е, че самолечението рано или късно носи своите негативни последици.
"Търпимостта към отделни лекарства е временна. Развиват се алергии", предупреждава личният лекар д-р Славчева.
Дори наглед с прости средства като аспирина шега не бива. Най-малкото нещо, което ще ви причини той, е увреждане на стомаха.