Иновативна технология, която превръща стъпките на хората в електричество бе представена у нас за първи път в света от Johnnie Walker.
Министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков и посланикът на проекта Keep Walking Явор Гърдев направиха първи крачки върху инсталацията.
От днес до 17 март пред Народния театър "Иван Вазов" Johnnie Walker ще представи новаторския технологичен проект Pavegen, който превръща кинетичната енергия от стъпките на хората в електричество.
Българите избраха технологичното решение сред общо три предложения в проекта Keep Walking, като го подкрепиха с 40 млн. крачки, събрани във Фейсбук и чрез специално разработеното приложение за iPhone.
"Любопитен факт е, че освен България, и останалите европейски държави, в които се реализира проектът Keep Walking, избраха Pavegen.
Ние обаче сме първата страна, в която ще видим как инсталацията от плочки превръща енергията от стъпките на хората в електричество и как реално с действията си можем да допринесем за по-доброто бъдеще", сподели на откриването Явор Гърдев.
Всяка стъпка върху инсталацията от плочки Pavegen генерира 6 W електричество. Изчисленията показват, че ако Pavegen събере стъпките на всички българи, които се включиха в проекта Keep Walking, генерираното електричество ще бъде достатъчно, за да покрие нуждата от енергия на Народния театър "Иван Вазов" за около два месеца и половина.
В двуседмичния период, в който инсталацията Pavegen ще бъде показана пред Народния театър, всеки може да мине по нея и да види личния си принос за едно устойчиво развитие на града ни.
Pavegen е система от плочки, които, поставени върху настилката на оживени пешеходни зони, превръщат стъпките на хората в един неизчерпаем източник на електроенергия.
Изобретението е дело на 25-годишния англичанин Лорънс Кембъл-Кук, който разработва прототипа му още докато учи в университета.
100% от повърхността на плочките е от рециклирана гума, а основата - от над 80% рециклирани материали.
Технологията на Pavegen печели много награди, номинирана е и за "Продукт на годината" във Великобритания, наред с разработки като iPad на Apple.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!