ие едно с Интернет, телевизията, бебето от епруветка и овцата Доли през отминалото столетие човечеството създаде и чудовища. Едно от тях е ядрената енертия и производните й - атомната бомба и радиацията. През 1942 г. в Чикагския университет е построен първият в света ядрен реактор. Негов създател е Енрико Ферми. Откриването на ядрената енергия спасява света от енергийния глад, който го грози. От един тон уран сега се получава толкова енергия, колкото от двадесет тона въглища.
Три години по-късно, на 16 юли 1945 г. в Ню Мексико е взривена първата атомна бомба. Образува се кратер с диаметър 360 метра, а тътенът на експлозията е чут на 700 км. от мястото на взрива. Робърт Опенхаймер е човекът сътворил смъртоносното изобретение. Това става по проекта "Манхатън", създаден след нападението на Япония срещу САЩ при Пърл Харбър. Рано сутринта на 6 август 1945 г., САЩ взривяват атомна бомба над Хирошима. Загиват 70 хил. души, 242 хил. са починалите до днес в резултат от облъчването. Няколко дни по-късно е взривен и Нагасаки. От тогава до днес са загинали 146 хил. негови жители.
Експлозията на атомната бомба се съпровожда от четири фактора: ударна вълна, светлинно излъчване, проникваща радиация и радиоактивно заразяване.
Ударната вълна е основният поразяващ потенциал при взрива. Бомба с мощ на 20 хил. тона тротил може да разруши многоетажни сгради на разстояние 2 км.
Светлината от лъчението довежда до пълно ослепяване всички, намиращи се в непосредствена близост.
Радиацията причинява лъчева болест и смърт. След взрива радиоактивният облак заразява стотици километри площ и крие опасност в течение на години.
Ядрената енергия - спасение и смърт
Заедно с Интернет, телевизията, бебето от епруветка и овцата Доли през отминалото столетие човечеството създаде и чудовища. Едно от тях е ядрената енертия и производните й - атомната бомба и радиацията. През 1942 г. в Чикагския университет е построен първият в света ядрен реактор. Негов създател е Енрико Ферми. Откриването на ядрената енергия спасява света от енергийния глад, който го грози. От един тон уран сега се получава толкова енергия, колкото от двадесет тона въглища. Три години по-късно, на 16 юли 1945 г. в Ню Мексико е взривена първата атомна бомба. Образува се кратер с диаметър 360 метра, а тътенът на експлозията е чут на 700 км. от мястото на взрива.
30 декември 1999, 10:00