П рез последните десет години първо с появата на процесорите Pentium 4 и Athlon, след това с двуядрените процесори и накрая с днешните четириядрени чипове Intel и AMD се опитваха и се опитват да тласкат много мощни микропроцесори към потребителите - както в изчислителен, така и в енергиен смисъл.
Всъщност средният домашен потребител, който използва компютъра за елементарни функции, като сърфиране в интернет, писане на текст, съхраняване на снимки и гледане на видео - не се нуждае от толкова мощна машина.
Въпреки това "Интел" и "АЕмДе" с голямо желание разработват и предлагат мощни чипове на потребителите, пише Джейсън Мик в своя блог - защото колкото по-скъпи са процесорите, толкова по-големи маржове на печалба носят те.
Производителите на десктопи и лаптопи, като Hewlett-Packard и Dell, също успяват да увеличат своите печалби със значителни продажби на машини с двуядрени и четириядрени процесори.
С идването на нетбук компютрите и на евтините лаптопи обаче се очаква светът да бъде залят от десетки милиони малки персонални компютри. Този вид машини струват по около 300 долара. Което означава, че производителите на компютри и на хардуер няма да могат да реализират толкова големи печалби, което никак не им харесва.
AMD се отнася внимателно към признаците на промяна в компютърната индустрия и публично заяви, че няма намерение да разработва конкурентен продукт на процесора Atom на Intel. Засега компанията смята да наблюдава сектора на нетбуците.
Тя все още не иска да навлиза на този пазар, защото не може да си позволи да рискува поради по-ограничените си възможности.
Процесорният производител иска първо да установи накъде ще тръгне развитието на новия сегмент. Засега той ще се концентрира в областите, които му носят печалба и в които е най-добър. С това свое изявление AMD опроверга още веднъж, че компанията готви конкурент на Atom.
Освен това, фирмата вече направи първи стъпки в пазара за евтини процесори със своя чип Geode, който се използва в някои лаптопи от инициативата OLPC XO.
От всичко това става ясно, че AMD, която е заета с пускането на своите нови процесори Шанхай по 45-нанометрова технология (те ще имат от 8 до 12 ядра), не иска да рискува да навлезе в пазар с толкова ниски маржове на печалба и предпочита предлагането на по-скъпи продукти.
Независимо обаче от желанията на компаниите, с времето те най-вероятно ще бъдат принудени да се насочат към пазара за нетбуци заради потребителското търсене. В противен случай рискуват да бъдат погубени от по-малките си конкуренти.
Подобен е случаят и с HP и Dell, които може да бъдат принудени да налеят ресурси с цел да станат конкурентоспособни на този нов пазар.
Един от вероятните нови играчи е американската фирма CherryPal. Тя започва да предлага десктоп за 240 долара с размера на книга, който харчи само два вата енергия.
Машината ще може да бъде използвана за сърфиране из интернет, проверка на електронната поща, както и за задоволяване на нуждата от работа с текст.
Компютърът се основава на изчислителен облак ("cloudcomputing") ? друга мащабна тенденция, която се отнася до съхраняването на данни в отдалечено място за много по-малко пари, отколкото в домашни условия.
Компанията Fujitsu пък, която се обяви и срещу флаш базираните дискове (SSD) ? друга зараждаща се тенденция, заяви, че навлизането на нетбук машини на пазара е много неразумно решение от страна на компютърните производителите.
От компанията смятат, че дори и да излязат на този пазар и да успеят да вземат своето, това няма да прибави нищо към печалбата им, тъй като всъщност тези продукти нямат маржове.
IDC изчислява, че нетбук пазарът ще наброява девет млн. бройки до 2012 година. Поради това много специалисти вярват, че силното търсене ще накара HP и Dell да започнат мащабно производство на нетбук компютри.
Последното важно парче от пъзела е Microsoft.
Софтуерният гигант винаги е доминирал в операционните системи със своите мощни и мултифункционални продукти. С идването на слабите и евтини компютри много от новите нетбуци не могат да поддържат Windows Vista, карайки Microsoft да удължи срока за продажби на XP.
И все пак, ако гигантът не се фокусира върху този пазар с нови продукти, то рискува да загуби сила за сметка на доставчиците на Linux, чиито продукти вървят с лекота на слабия хардуер.
За цялата индустрия за компютри, от процесорните производители Intel и AMD и лаптоп вендорите Dell и HP до създателите на операционни системи, силното търсене на нетбуци и евтини лаптопи неизбежно ще доведе до промяна в екосистемата.
Много от най-големите играчи в индустрията се страхуват, че изоставяйки мощните машини, носещи големи маржове, могат да бъдат изхвърлени от бизнеса.
Но както в природата, така и в бизнес света най-силните ще се приспособят към възникващото търсене в новите по-трудни икономически условия, които го съпровождат.