"Уестингхаус" и "Тошиба" приветстват решението на Българския енергиен холдинг EAД (БЕХ) за започване на ексклузивни преговори за развитие на възможността за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" с поколение III+ реактор с вода под налягане (Power Water Reactor, PWR) по технологията AP1000.
Това се казва в позиция на "Уестингхаус" във връзка с развитието на проекта за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй".
През следващите месеци "Уестингхаус" и "Тошиба", заедно с експертите от БЕХ ЕАД, ще започнат работа по определянето и уточняването на параметрите и детайлите на потенциалния проект.
"Приветстваме готовността на България да работи по възможността за развитие и изграждане на 7-ми блок на АЕЦ Козлодуй", коментира Г-н Дани Родерик, Президент и Главен Изпълнителен директор на "Уестингхаус". "Изборът на ядрения реактор поколение III+ по технологията AP1000 за 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" ще осигури на България внедряването на най-високите стандарти на технологична безопасност, висока степенна сигурност спрямо вложените инвестиции, лицензиране според Европейските и световни стандарти и улеснена и модерна технология за строителство", добави още той.
Към момента в света се изграждат 8 проекта за нови ядрени централи с технологията AP1000. Четири реактора AP1000 са пред завършване в Китай, а още четири реактора AP1000 са в начална фаза на изграждане в САЩ. Съвсем скоро предстои подписване на договор за изграждането на още осем реактора AP1000 в Китай.
Осемте реактора с технологията AP1000, които в момента се изграждат в САЩ и Китай, ще бъдат отлична референция и пример за изграждането на 7-ми блок на АЕЦ Козлодуй, защото ще бъдат завършени преди евентуалния пуск на новия блок в АЕЦ "Козлодуй" в България. Към момента "Уестингхаус" води разговори с още няколко клиента в Европа, относно избора им на технологията AP1000 за развитието на ядрените мощности в техните държави.
Westinghouse Electric Company, американска компания от групата на Toshiba Corporation(TKY:6502), е една от водещите компании на световния ядрен пазар и е водещ доставчик на продукти и технологии за изграждането и поддържането на ядрени централи по света. През 1957 година в Шипингпорт, САЩ, Westinghouse Electric за първи път в света пуска в експлоатация реактор с технология вода под налягане. Днес, технологиите на Westinghouse Electric са в основата на повече от половината работещи по света ядрени реактора, включително над 50% от действащите в Европа.
AP1000 e търговска марка или регистрирана търговска марка на Westinghouse Electric Company LLC, нейните подразделения, и/или дъщерни компании в САЩ и може да е регистрирана и в други държави по света. Всички права са запазени. Неоторизираното използване е напълно забранено. Други имена могат да бъдат търговски марки съответно на техните собственици.
Toshiba Corporatione водещ световен производител на електроника и електронни продукти и системи от висок клас. Toshiba Group развива иновационни технологии за различни бизнес индустрии: дигитални продукти, включително LCD телевизори, лаптопи, принтери, електронни устройства, процесори и продукти за съхранение на данни, индустриални и социални инфраструктурни системи, системи за производство на електроенергия, интелигентни комунални системи, медицински системи, ескалатори, асансьори и домакински уреди. Toshiba е основана през 1875 година и днес оперира чрез глобалната си система от над 590 компании, в които работят 206 000 служители по света с годишни продажби, надвишаващи 5.8 трилиона йени (61 милиарда долара). /БГНЕС /
Дани Родерик: 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде много сигурен
"Уестингхаус" и "Тошиба" приветстват решението на Българския енергиен холдинг EAД (БЕХ) за започване на ексклузивни преговори за развитие на възможността за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" с поколение III+ реактор с вода под налягане (Power Water Reactor, PWR) по технологията AP1000.
12 декември 2013, 14:47
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!