Бившата екоминистърка Евдокия Манева, сега депутат от СДС, настояваше изцяло да се забрани продажбата на алкохол в пластмасови шишета, защото според нея това противоречи на световните екологични изисквания. Предложението й обаче бе отхвърлено, като бе решено да се забрани продажбата на спиртни напитки в пластмасови опаковки с вместимост над 200 милилитра.
Физически лица могат да си правят ракия в размер 2000 алкохолни градуса годишно на семейство, без да плащат акциз, независимо дали суровините им са собствено производство или са закупени, решиха още народните представители.
Владимир Дончев от НДСВ предлагаше от акциз да се освобождават само тези, които са добили суровината при собствено производство. Веселин Черкезов от ОДС възрази с репликата: "Не посягайте на ракийката на българина!"
Не може българското гражданство да се лишава от възможността да си произвежда ракия без акциз, ако си купи грозде от пазара, посочи Черкезов. Присъстващите в залата се съгласиха с него и го подкрепиха с мнозинство от 162 гласа, допълва БНР.
Парламентът гласува, че производството от физически лица на ракии за лично потребление се извършва в съответните пунктове за ракии и изваряване, като кметовете на общините - в седемдневен срок от регистрацията на пунктовете - ще изпращат в Главната данъчна дирекция копие от удостоверението за регистрация за вписване в регистъра.
С нов текст лицата, които се занимават с ракии и изваряване, се задължават да притежават и контролно-измервателни уреди. Според приетите текстове лицензираните производители водят отчетност за количествата на получените грозде и плодове и количествата от предадените ракии.