472%. С толкова се е увеличил броят на новопоявилите се заплахи за мобилната операционна система на Google, но не за последните 10 години, а от юли месец насам. А прогнозата на анализаторите е, че този проблем ще продължи да се задълбочава с времето, докато потребителите не осъзнаят, че той съществува (от една страна), а от друга не бъдат взети адекватни мерки за защита на платформата и приложенията, които се публикуват за нея.
Що се касае до вредите, които може да нанесе зловреден код на един засегнат потребител - те са много и разнообразни. Като започнем от значително увеличаване на сметката за мобилен телефон и стигнем до източване на лични данни, а защо не и разпращане на спам до контактите, съхранявани в „пробитото” устройство. Списъкът с опасности е дълъг и плашещ, но поне за сега от тях са пострадали по-ограничен кръг потребители. Ако вземем предвид данните на анализаторите от Juniper Netwroks обаче, ще видим, че повод да светне ако не червена, то поне жълта предупредителна лампа, има. При това сериозен. Според компанията само за 4 месеца броят на заразените приложения за Android се е увеличил с 472%, а самата операционна система се радва на значителен интерес сред потребителите – 440,5 млн. продадени мобилни устройства с платформата по цял свят само между юли и септември (по данни на Gartner). Което означава, че сигурността на Android става проблем с все по-плашещи мащаби.
Сценарият е познат - от компютъра, който използвате вкъщи или на работа. Много пъти ви се е случвало да получавате предупреждение да не отваряте случайни файлове, получени от непознати мейли - било то и да са маскирани като обикновена картинка. Зад нея може да се крие нещо много страшно за PC-то ви, а вече и за Mac-а ви. Сега ситуацията се повтаря, но леко видоизменена. Защото смартфоните не могат да инсталират замаскирани като картинки мобилни приложения. Но пък едно приложение може да има много повече от една функция. И така софтуерът, който превръща светкавицата на телефона ви във фенерче, може да изпраща SMS-и на прескъпи телефонни номера в Естония например. При това, след като сте му позволили да прави това. Голяма част от потребителите така и не прочитат какво точно иска софтуерът, който инсталират, като възможности за управление на функциите на устройствата им. По същия начин, по който вече не гледаме какво точно пише на няколкото екрана, които минават пред очите ни, докато инсталираме програма на компютъра си.
Друг е въпросът, че в борбата за надмощие с iOS на Apple, Google позволи на много, ама наистина много компании да правят телефони с Android. Сред тях влизат както доказани имена като HTC и Samsung от производителите на смартфони, така и Huwaei и ZTE и още куп други знайни и незнайни китайски компании, които работят съвместно с мобилни оператори и правят за тях брандирани смартфони, които в последствие се озовават в ръцете на потребителите на много ниски, субсидирани от телекомите цени. Което превръща екосистемата около Android в хаос. Нещо като Windows - не може да си купите компютър от HP и да очаквате HP да отговаря за поддръжката на операционната система, която компанията е купила от Microsoft. Докато може да очаквате Apple да поддържа собствената си операционна система, която предлага на всеки Mac. И да унифицира непрекъснато функциите й за всички свои машини.
И ако трябва да продължим да сравняваме смартфона с PC, то за него също има продукти за гарантиране на информационната сигурност. Най-новият от тях - ESET Mobile Security за Android, който съвсем наскоро се появи официално на пазара. „Въпреки че мобилните операционни системи за смартфони са относително стабилни, е само въпрос на време да се проявят пробойни в сигурността им, които да бъдат използвани от създателите на вируси и зловреден код. Няма 100% сигурна платформа, независимо дали става въпрос за компютри или смартфони", заяви главният изпълнителен директор на ESET Ричард Марко при представянето на бета версията на ESET Mobile Security за Android по-рано тази година.
Продуктът притежава редица опции за защита на смартфона ви. "Всички приложения, файлове, папки и SD карти памет се сканират непрекъснато дори и за непознати заплахи на база различни шаблони за опасно поведение", обясняват една от основните функционалности на приложението си в сайта на ESET. В тях влизат дори и скрити файлове и процеси. Паралелно с това, ESET Mobile Security за Android обещава защита от SMS и MMS спам, както и блокиране на нежелани телефони обаждания. И накрая, но не на последно място - опцията Remote Wipe, която позволява дистанционни изтриване на информацията, налична както на смартфона, така и на SD картата памет, която използва той в момента. И да, това решение не гарантира абсолютна сигурност, но пък обещава едно ниво по-висока защита на телефона ви.
Повече за ESET Mobile Security за Android може да намерите на eset.com.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!