М ега-цунами, причинено от свлачище в Гренландия, накара Земята да вибрира в продължение на девет дни, показа ново проучване.
Срутването на висок 1,2 км планински връх миналия септември накара водата във фиорда отдолу да пръска напред-назад, причинявайки вибрации чак до земната кора, установиха учени.
За щастие не само че никой не пострада, но и почти никой не го забеляза. Сеизмолозите по целия свят бяха объркани от сигнали, които не бяха виждали досега. За щастие изследователската станция в устието на фиорда Диксън, макар и изоставена за зимата, разполагаше с автоматични записващи устройства, които разкриха изобилие от информация. Дори в неотдавнашна статия, разкриваща едноседмична стояща вълна, беше пропуснат фактът, че тя е накарала цялата планета да вибрира в откриваема степен в продължение на девет дни.
Обикновено човек би очаквал създаването на цунами, два пъти по-високо от Статуята на свободата, да привлече поне малко внимание, но ограничено до необитаем фиорд в Гренландия, случаят не беше такъв. За пръв път много хора извън района чуха за събитието миналия месец, почти година след като то се случи, когато статия разкри, че вълните са се отразявали напред-назад през фиорда в продължение на една седмица. Тези вълни са били перпендикулярни на посоката на първоначалното цунами, което е преминало по дължината на фиорда.
Greenland’s Climate-Driven Megatsunami Caused The Whole Earth To Shake For 9 Days https://t.co/nNFt2KRpCc pic.twitter.com/WqVvjYRPgu
— Marvelous Marvin ™ 𝕏 (@realmdlykins) September 13, 2024
Въпреки че стоящата вълна е била ограничена до фиорда, Земята е една свързана система и енергията, която се е удряла в стените, е накарала земната кора да се разтърси толкова силно, че е била засечена от сеизмометри на други континенти.
„Когато се впуснахме в това научно приключение, всички бяха озадачени и никой нямаше и най-малка представа какво е предизвикало този сигнал. Единственото, което знаехме, беше, че той е свързан по някакъв начин със свлачището. Успяхме да разрешим тази загадка само благодарение на огромни интердисциплинарни и международни усилия“, казва в изявление д-р Кристиян Свенневиг от Геологическата служба на Дания и Гренландия.
Във филмите за земетресения обикновено се виждат бурните колебания на сеизмометрите по време на силен трус, последвани от улягане, а понякога и от вторични трусове след непредсказуемо време. Сигналите, уловени през септември 2023 г., изглеждаха по съвсем различен начин, с пик на всеки 92 секунди, повтарящ се в продължение на дни с малка загуба на сила.
Първоначално сеизмолозите по света нямаха представа какво е причината, но скоро разбраха, че времето е твърде близко до съобщенията за свлачище в Гренландия, за да е случайно. Оттук нататък те се заемат да изяснят връзката, като използват сателитни снимки, за да видят какво се е променило на мястото, и накрая посещават мястото.
Сеизмичните последици от подобни стоящи вълни, известни още като сеизмични вълни, са наблюдавани и преди, но те са траели по-малко от час и са били засечени само в радиус от 30 километра от събитието. Очевидно е, че това е било изградено в различен мащаб, благодарение на тясната зона на фиорда, което предлага безпрецедентна възможност да се разберат последствията и причините за такова голямо събитие.
Самото свлачище вероятно е причинено от изменението на климата, смятат Свенневиг и съавторите му. Екстремните температурни колебания между лятото и зимата в Гренландия означават, че лавините винаги са били често срещани през пролетта, когато ледът се топи, но глобалното затопляне влошава ситуацията.
„Климатичните промени променят типичното за Земята и това може да доведе до необичайни събития“, казва д-р Алис Габриел от Калифорнийския университет в Сан Диего. Топенето на вечната замръзналост, намалената ледена опора и променените валежи могат да допринесат за подобно събитие.
Авторите са изчислили, че 25 милиона кубически метра скали и лед са се свлекли от 45-градусов склон с дължина 600-900 метра в страничен канал на фиорда. Обемът е почти два пъти по-голям от този на най-голямата сграда в света - фабриката на Боинг в Еверет. Сателитни снимки разкриват поне четири предишни свличания на скали и едно последващо, което показва колко много топлите условия са се погрижили за мястото.
Свенневиг, Габриел и повече от 60 съавтори от 15 държави моделират начина, по който първоначалното цунами би се държало в характерната форма на фиорда, и виждат как то се превръща в сеиш. Това е явление, което се получава, когато скоростта на вълната и размерът на тръбата, в която тя се движи, са подходящи за създаване на резонанс, подобно на нота, изсвирена на музикален инструмент.
Изследователската база на остров Ела в устието на фиорда - която предостави част от данните за разбиране на събитието - претърпя щети за 200 000 долара, а някои археологически обекти се предполага, че са унищожени. Авторите отбелязват, че в контекста на другите последици от затоплянето на планетата, това може да е било много по-лошо, тъй като круизните кораби често навлизат в устието на фиорда. Едно цунами, излизащо от фиорда в неподходящ момент, дори и силно намалено по размер при преминаването му, би могло да се превърне в новия айсберг, който да потопи гигантски кораби.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!