М инистерството на външните работи реагира ясно и пропорционално. Не трябва да се надпреварваме със съседите и тук - политическите сили, кой ще реагира по-остро. При разговора ми с турския първи дипломат Ахмет Давутоглу бе дадено ясно обяснение – никой по никакъв начин не си помисля да коригира граници на Балканите. Това каза външният министър Кристиан Вигенин в отговор на въпрос в предаването "Панорама" на БНТ дали реакцията на България на изказванията на турският премиер Реджеп Тайип Ердоган за Тракия е била достатъчно категорична.
Преди дни в предизборно изявление за местните избори в гр. Кешан Ердоган заяви, че "Тракия е и Солун, и Ксанти, и Кърджали в България, Вардар, Скопие, Призрен в Косово, Сараево".
Отношенията ни се много прагматични, нямаме основания да смятаме, че турската държава има каквито и да е териториални претенции към нас. Смятам този въпрос за приключен, каза Вигенин.
Той все пак се закани България да реагира всеки път, когато има такива изказвания, защото се създават грешна представа за отношенията ни със съседите. Няма нужда да се сърдим, това което трябва да правим и правим, е да реагираме според това как се засягат интересите на България, по начин, който съответства на европейското законодателство и е пропорционален, каза още министърът.
Запитан за
законодателните промени във Великобритания,
с които Лондон се опитва да ограничи притока имигранти от България и Румъния, Вигенин отговори, че България ще разгледа внимателно всяко законодателно предложение и ако за някое се прецени, че може да се разглежда като дискриминационно, дори не само за българите, по него ще има реакция и дори ще сезира Европейската комисия.
Трябва да спрем да говорим за българските граждани във Великобритания като за имигранти. Те са равноправни европейски граждани с право да се установят в която искат държава от Съюза, каза Вигенин.
България е част от Европейския съюз и на ситуацията в
Украйна
гледа от една страна като държава член на ЕС и от друга - като страна, с която имаме близки отношения. Вече заявихме, че искаме да видим Украйна по-близо до ЕС, каза още министърът.
На въпрос дали това означава, че България застава на страната на протестиращите, той отговори: "Заставаме на страната на тези, които искат да приближат Украйна до ЕС. От това, което виждам, това са и протестиращите, и правителството и президентът".
Ние сме една от страните в ЕС, която иска Съюзът да даде по-ясна европейска перспектива за Киев, подчерта Вигенин.
Според него България не е направила лоша услуга на Украйна, подписвайки "Южен поток", защото негативните последици за страната от този проект не е от мащаб, който да я принуди да се откаже от асоциирането в ЕС. "Южен поток" е важен за нас, защото неведнъж сме били жертва на по-особените отношения на Русия с Украйна, каза още той.
Вигенин каза още, че
кабинетът не е в изолация от Запада.
Той посочи, че няма официални правителствени посещения в западни страни, защото "посещенията се организират според нуждите на страната".
Аз като външен министър имах за задача да възстановя позициите на България в Югоизточна Европа, Черноморския регион, Бях във Франция, ще ходя и във Великобритания, каза Вигенин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!