Най-рано след две години може да бъде въведена забрана за влизането в центъра на София на автомобили, които не отговарят на екологичните изисквания, смята столичният заместник-кмет Любомир Христов.
В отговор на въпрос от страна на бизнеса Христов допълни, че освен такава забрана може да се мисли и за данъчни стимули за притежателите на коли, отговарящи на екологичните стандарти и обратното - за тези, чиито автомобили замърсяват околната среда.
Зам.-кметът посочи, че преди въвеждането на каквито и да е забрани
трябва да бъдат изградени алтернативите за придвижване
извън центъра на града, както и да се изгради метрото и се построят паркинги извън централната градска територия.
От бизнеса поискаха да се направи съвместна проверка на автосервизите, където се подменят катализаторите на колите, а Христов посочи, че трябва да се спре и практиката за фиктивни технически прегледи.
Пред представителите на бизнеса кметът на София Йорданка Фандъкова направи презентация с основните планове на общината за развитието на града.
Председателят на общинският съвет Андрей Иванов посочи, че за четирите години е подобрена общинската икономика, като тази година печалбата на общинските дружества е 19 млн. лв.
Иванов допълни, че срещу всеки един лев от данъците на софиянци тази година в бюджета е осигурен и по един лев европейско финансиране.
По думите на кмета на София едно от най-големите предизвикателства в краткосрочен план е изграждането на електронната община.
"Все още за мен е твърде рано. Графикът ми е натоварен с решаването на проблемите на града. В момента текат номинациите в ГЕРБ и ще изчакаме да видим какви ще са те. След това ще мога да разсъждавам над това
дали ще се кандидатирам отново за кмет
на София", заяви пред "Нова телевизия" Фандъкова днес.
Тя очерта и профила, на който трябва да отговаря бъдещият градоначалник - да бъде умерен и консенсусен политик, човек, който умее да управлява, трябва да работи последователно и да изпълнява програми и графици в срок.
По думите й на София не й е нужна екстравагантност.
"Нашата работа е видима. Можем да представим точен график, във всяка сфера сме стъпили на здрава основа. Имаме и осигурено финансиране на проекти, което ни забави", коментира работата си Фандъкова.
По повод инцидента с откъснатия парапет на сграда в София, при който загина човек, столичният градоначалник заяви, че районната комисия вече е направила проверката на всички балкони в тази сграда, както и съседната.
"Установи се, че не са захванати здраво парапетите и на останалите балкони. Дадено е предписание на собствениците те да бъдат заздравени в срок от един месец. За мен този срок е дълъг и затова съм казала да го съкратят. След това идват и санкциите", каза Фандъкова.
Тя обясни, че въпросната сграда не е имала видими белези за проблем и затова комисията в районната администрация не я е описала като опасна.
"Проблемни сгради има навсякъде в централните райони на София. Решението е паспортизация и цялостното им обследване, което обаче изисква време и струва пари.
В началото на юни
предстои събарянето на около 20 опасни сгради
общинска собственост. Всяка година заделяме по половин милион лева за това, както и за укрепването им", коментира още столичният кмет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!