ГЕРБ няма да се съобрази с ветото на президента Георги Първанов върху текстове от промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК).
Това заяви министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов след заседание на управляващата партия.
Той отбеляза, че с министъра на правосъдието Маргарита Попова ще поддържат текстовете за резервния защитник и за анонимния свидетел да останат такива, каквито са приети от Народното събрание.
Вчера Попова коментира пред Би Ти Ви, че досега на съда абсолютно неправомерно е било забранявано да издава присъди, когато има доказателства, събрани със специални разузнавателни средства (СРС) и когато има доказателства, събрани чрез разпити на защитени свидетели.
Цветанов каза пред журналисти, че според него
президентът е бил подведен
за текстовете от промените, върху които е наложил вето. Резервният защитник влиза в действие само тогава, когато адвокатът, на когото заподозреният е възложил защитата си, не се явява на заседанията на съда, обясни вътрешният министър.
"Що се касае до анонимния свидетел, той не е анонимен за съдията и тази норма не налага задължително съдията да се произнесе на база на този текст. Съдията е в правото да прецени дали да се съобрази или не и дали да оправдае,или осъди дадения извършител на престъпление", каза още Цветанов.
Той отбеляза, че съдията е този, който по вътрешно убеждение, съобразявайки се с представените доказателства, се произнася.
Ако не приеме за основателни доказателствата, събрани чрез СРС-та и анонимния свидетел, той е в правото си да не осъди даденото лице и да го оправдае. Само че този път ще бъде задължен да изложи аргументирано си защо не приема тези доказателства, поясни Цветанов.
В мотивите си за ветото президентът Първанов записа, че назначаването на резервен защитник нарушава няколко международни конвенции, както и правото на защита на обвиняемия.
По отношение на възможността осъдителна присъда да се издава въз основа на доказателствата от СРС-та и показанията на защитен свидетел, той изрази притеснения, че тази комбинация поставя под сериозно съмнение справедливостта на процеса и достоверността на доказателствата.
Според него това би довело до осъдителни присъди срещу страната ни в Съда по правата на човека в Страсбург. Министър Попова обаче заяви, че
текстовете са изпипани внимателно
и няма да приеме упреци, че ще има дела в Страсбург. По думите й хората не трябва да бъдат плашени и манипулирани, че ще се случи нещо страшно с влизането на тези промени в сила.
По-рано днес посланиците на САЩ и Испания, която е ротационен председател на ЕС, Джеймс Уорлик и Хорхе Фуентес се обявиха за максимално бързо приемане на промените в НПК.
Фуентес отбеляза, че наближава изключително важен момент за страната и за съюза - реформата на съдебната система и закони.
"Страните членки на ЕС биха искали да видят НПК приет максимално бързо в съответствие с решенията, които са взети по време на различни дебати в Брюксел, в комисията по външни отношения и междинния доклад на ЕК за напредъка на България, който беше публикуван наскоро, каза посланик Фуентес.
Надяваме се, че всички институции ще работят в тази посока и основните документи, които ЕС и международната общност очакват, да бъдат приети максимално бързо и реформата в съдебната система да продължи без прекъсване в следващите седмици и месеци", заяви Фуентес пред журналисти.
Уорлик посочи, че тук не става въпрос за политически партии или позиции, а за това, което искат гражданите - да видят солидна основа на върховенството на закона.
Американският посланик уточни, че не се опитват да намесват "по никакъв начин", а пизицията им е, че подкрепят силна основа за върховенството на закона, част от която е НПК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!