Европейската комисия поиска точна оценка на щетите за българската икономика вследствие протестите на гръцките фермери, съобщи Министерството на външните работи (МВнР).
Информацията е необходима за изготвянето на предварителна оценка на икономическите последици от блокадите на границата между Гърция и България през 2010 г.
Всички български фирми, претърпели загуби от блокадите, са поканени да предоставят в ресорните министерства до 3 февруари данни за претърпените щети с всички необходими доказателства.
Желателно е материалите да бъдат на английски език.
Трябва да бъде посочено кога е започнал проблемът, колко дълго продължава, кои гранични пунктове са били засегнати, кои други транспортни центрове (като пристанища) са били блокирани.
Добре би било да бъде представена карта на тези населени места, се посочва в съобщението.
В материалите следва да бъде отбелязано дали е било възможно отклонение на трафика по други маршрути, статистически преглед на видовете продукти, които не могат да бъдат транспортирани от и за България като пряк резултат от блокадата, статистическа оценка на икономическите загуби и пропуснати ползи, причинени от спада в трансграничната търговия като директен резултат от блокадите, в сравнение със същия период на 2008 г. и 2009 г.
Документите следва да съдържат също статистическа оценка на въздействието не само върху директния стокообмен от България за Гърция и от Гърция за България, но също и към друг член на ЕС или трети държави (например България-Италия през Гърция), като пряк резултат от блокадата.
Ако е възможно, документите трябва да съдържат оценка на икономическото въздействие на блокадите по икономически сектори (въздействие върху търговията, туризма, земеделието, фирми за превоз).
Българското правителство ще реши най-вероятно идната сряда дали да съди Гърция във връзка с блокадата на гръцките земеделци, каза в кулоарите на парламента министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
Сериозни са претенциите на гръцките фермери и никой не може да каже кога блокадата ще свърши, каза министърът.
Решението е въпрос на действие от страна на гръцкото правителство, каза той.
Призивите и исканията на стачкуващите обаче са отправени към гръцкото правителство, което абдикира.
По думите на министъра, местните власти обаче са затруднени да решат проблема, тъй като протестиращите организации са много и са с разнопосочни искания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!