68-мата годишнина от 9 септември 1944 г. отново раздели българското общество.
Политически сили и обществени организации отбелязаха по различен начин годишнината от преврата през 1944 г., чествана при тоталитаризма като ден на социалистическата революция.
Някои българи отбелязаха датата като ден на освобождение, а други - като кървав преврат, в който са загубили свои близки.
Същевременно пред Националния дворец на културата (НДС) в столицата Съюзът на репресираните от тоталитарния режим организира възпоменателна церемония в памет на жертвите на комунизма.
Председателят на съюза Драго Михалев заяви, че 9 септември е спрял естественото демократично развитие на България и е един тъжен ден, който обръща нейната история.
За Българската православна църква 9 септември не е щастлива дата, каза митрополит Кирил пред БНР.
Варненският архиерей, обявен като агент "Ковачев" на Държавна сигурност, определи атеизма като най-тежкото наследство от управлението на БКП.
Социалистическата партия проведе традиционния си събор в местността "Копривките" край Пловдив.
Лидерът на БСП Сергей Станишев обяви датата за историческа, защото по думите му с нея България престава да бъде сателит на фашистка Германия.
Традиционно 9 септември бе честван и пред Братската могила в Борисовата градина в София, където се събраха няколкостотин души.
В коментар по темата президентът Росен Плевнелиев заяви, че е притеснен от опитите да се реабилитира тоталитарния режим.
"Комунистическият режим в България създаде тоталитарна държава, фалира три пъти икономически държавата и произведе няколко национални предателства", каза Плевнелиев пред журналисти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!