Безспорно е трудно доказването на престъпление, свързано с купуването и продаването на гласове, коментира зам.-главният прокурор Ася Петрова в интервю за БНР. Прокурор Петрова е натоварена да наблюдава работата на междуведомственото звено, което ще следи за законността на предстоящите избори.
В понеделник служебният премиер Марин Райков призова на национално съвещание на МВР, свързано с предстоящите избори, да бъде спряно "това безобразие" купуването на гласове.
"Доказването на подобни престъпления, свързани с изборния процес, са трудни, тъй като нито купувачът, нито продавачът имат интерес да споделят за действията си с трети лица или да свидетелстват. Още повече, че самите наказателни санкции, предвидени в закона за част от тези деяния, не са тежки", каза Ася Петрова.
Тя даде пример, че за някои нарушения се предвижда наказание до три години лишаване от свобода, което означава, че в рамките на закона може да се внесе предложение за освобождаване от наказателна отговорност и да се стигне само до налагане на административно наказание – глоба.
"Прокуратурата би следвало да реагира бързо и адекватно при всеки сигнал за купуване на гласове. Би следвало да се работи бързо при всеки един сигнал", подчерта Ася Петрова.
Тя увери, че Законът дава достатъчно гаранции, че политически лидери няма да бъдат подслушвани.
"Обществените очаквания към прокуратурата за ефективно противодействие на организираната престъпност действително не бяха оправдани като цяло. Ще следва да се предприемат конкретни мерки за подобряване на нашата дейност, но след извършващия се сега анализ на дейността ни", каза още зам.-главният прокурор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!