Сексуалният живот на Силвио, или Защо италианците не ги е грижа
Силвио Берлускони   
Източник: ЕПА/БГНЕС
1
Вм манието на Европа беше приковано от сагата на италианския премиер Силвио Берлускони и скъпоплатена италианска компаньонка, но Берлускони се радва на безпроблемно съществуване в родината си, пише Ецио Мауро, главен редактор на в."Република".

Внезапно в Италия се отвори пукнатина между Берлускони и неговите гласоподаватели, между митологичния облик на премиера и действителността.

Засега това е само една пукнатина в стената на мълчаливото съгласие, която иначе е много висока и много здрава. Но това все пак е значима пукнатина, от онези пукнатини, които ще продължат да растат. Тази пукнатина за първи път се забеляза по време на изборите за италиански депутати в Европейския парламент миналия месец.

Премиерът беше обещал, че ще спечели 45% от гласовете на избирателите на този вот, но спечели едва 35%.

Пукнатината се разшири, когато Църквата трябваше да заеме позиция срещу поведението на премиера. Но какво се случва сега? За първи път премиер заема отбранителна позиция.

Той трябва да действа в съответствие с дневен ред, който не е неговият и върху който той няма никакъв контрол. Той чувства натиск от страна на международните медии и е принуден да говори за неприятностите си всеки път, когато се появи на обществено място.

Но как така в този случай Италия не реагира както биха реагирали всички западни демокрации при подобни ситуации?, питат ни нашите чуждестранни приятели. Защо тази пукнатина не се превръща в бездна?

На тези въпроси може да отговорим първо, че мнозинството от италианците не знаят нищо за проблемите, в които се е забъркал техният лидер през последните няколко дни, нито пък за статиите, които ги описват

Мисля, че британците сега знаят много повече за всичко това, отколкото италианците. Може би трябва да споменем също и испанците и германците.

В Италия телевизионните канали не направиха нищо, за да отразят този случай, въпреки че в него има секс, пари и власт - т.е. всички съставки, които обикновено биха заинтересували италианските зрители. Човек трябва разбира се да си спомни, че Берлускони, освен че е глава на правителството и лидер на най-голямата партия в страната, контролира и цялата Вселена на италианските телевизии.

Той притежава три частни тв канала, защото така и никога не почувства моралното задължение да се откаже от тях, когато влезе в политиката.

Де факто Берлускони притежава и трите държавни телевизии, върху които всяка една управляваща партия, независимо дали е лява или дясна, винаги упражнява контрол. Но настоящият монопол върху главните телевизии в Италия е безпрецедентен.

Той доведе до елиминирането на модерната агора, на това публично място за информация и дебат, където на Запад обикновено се развива крехкия свободен пазар на съгласието.

Достатъчно е да обърнем само внимание на факта, че 73% от италианците си съставиха мнение за кого да гласуват чрез телевизията и така ще добием конкретна представа за какъв конфликт на интереси говорим.

Новият елемент, който последният скандал извади наяве, е, че монополът на телевизията не само гарантира представянето в благоприятна светлина на премиера, но може в действителност да заличи действителността, да попречи на нещата да достигнат до съвестта на обществото.

Миналата седмица, седмицата, в която италиански вестници публикуваха откъсите от записите на елитната компаньонка, шест новинарски емисии, излъчвани в най-гледаното време, така и не допуснаха техните зрители да научат онова, което испанците, англичаните и германците можеха да научат само от вестниците.

Италианските новинарски емисии показаха само раздразнението на Берлускони при научаването на тези новини, но така и не обясниха за какви новини ставаше дума

"Не съм светец", каза премиерът миналата сряда, след като записи от нощта, която той е прекарал с компаньонката Патриция Д'Адарио, се появиха на бял свят.

Най-накрая тази гореща новина се появи и в Теледжорнале уно, централната новинарска емисия по РАИ Уно, и в Теледжорнале чинкуе, главната новинарска емисия на Канале чинкуе, заемащ централно място в медийната империя Медиасет на Берлускони.

Но на техните зрители така и не беше съобщено нищо за откъсите от записите, които породиха това признание на Берлускони.

В известен смисъл Джордж Оруел вече го е казал: "Ако всички останали приемат лъжата, която Партията налага, ако всички новини съобщават една и съща небивалица, тогава лъжата влиза в историята и се превръща в истина. А Партията беше казала, че "Онзи който контролира миналото, контролира и бъдещето. А пък онзи който контролира настоящето, контролира миналото".

Но в Италия се случва нещо още по-коварно неуловимо. Преди 15 години левицата загуби културната си хегемония, тоест способността си да разпространява ценностите си чрез киното, телевизията, лъскавите списания, чрез дебати във вестниците и в академичните среди.

Десницата се превърна в главно действащо лице на новата хегемония и тук вече става дума за култура на много по-различно ниво. Страната вече няма обществено мнение, вече не е способна да действа самостоятелно или да прави спонтанни преценки.

Напротив, италианците се потопиха във всеобщото разбиране, което е нещо коренно различно. Сега Берлускони е големият архитект на това всеобщо разбиране и в същото време е и тълкувател на неговите успехи.

Що се касае до последните новини, новата хегемония затвори устата на опозицията в интернет, като използва изпитани и доказали резултатите си методи на защита - неприкосновеност на личния живот, омаловажаване на клюките и ясно разграничаване между професионалното и частното.

Но няма нищо лично и частно в случая на един държавник, който превърна собствения си семеен албум със снимки в манифест и го изпрати на 50 млн. италианци и който представи историята на своя живот като част от съдбата на цял един народ.

Както и няма нищо частно и лично в критиките на съпругата му Вероника Ларио, които подчертаха един общ политически проблем - евтиното завоюване на ласки на млади жени в замяна на място в избирателните листи. Накратко казано тук говорим за един фундаментален проблем. Берлускони държи Италия под високо напрежение от 15 години, използва емоциите като най-ефективно средство, за да наложи един модерен популизъм.

Това е популизъм, който призовава гражданите да се мобилизират, но не за да участват в обществения дебат, а за да миропомажат своя лидер с гласовете си. След което този лидер започва да си мисли, че само той може да разреши проблемите на страната си, без да има нужда от системата на разделение на властите, доминираща във всяка модерна държава, че неговата пряка коронация от народа прави властта му по-силна и над всичко останало.

И в това състояние на постоянно напрежение имаме несъкрушимият фронт на Берлускони, който не иска да знае или да чува за проблемите на Рицаря, и който е зает с постоянната защита на своя лидер.

Това е една история за власт, която е много силна, но чиито основи са разклатени. Една власт, която е готова да превърне всяка критика в злонамерена кампания, в маневри, в заговорничене или в опит за сваляне от власт. Една власт, която странно обаче, е нахална и несигурна, сякаш й липсва абсолютната легитимност въпреки консенсуса. Една власт, която може да се окаже готова да разруши храма, за да спаси себе си от руините.

И ако, както Берлускони каза миналата седмица, ние сме свидетели на опит за преврат в сърцето на една европейска демокрация, какво направи тогава премиерът, за да предотврати преврата?

Какви мрежи от убеждения, от заплахи, от шантаж се заплетоха през последните дни около онзи, който знае, който вижда, който участва? Как премиерът използва тайните служби и апарата държавната сигурност срещу свидетели, които говорят за неговите проблеми, срещу вестници, които публикуват разследвания, и срещу магистрати, които започват съдебни дела?

Всичко това може би обяснява защо пукнатината не се е превърнала в бездна. Но може би все пак захиленото лице на една власт, която се смята за неуязвима, беше унищожено, а Берлускони сега продължава с лъжите си, изправен пред серия от въпроси, на които не знае какво да отговори.
Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Между възрастни приятели: - Как си? - Какво да ти кажа. Докато си спомня какво съм забравил, забравям какво съм си спомнил.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

"Mагически вкус": Кулинарното наследство на китайския квартал в Детройт

"Mагически вкус": Кулинарното наследство на китайския квартал в Детройт

Свят Преди 9 минути

Ястието се появява в менютата на ресторантите от историческия китайски квартал на Детройт още през 60-те години на миналия век

Да правиш изкуство от боклук: Венецуелски художник създаде 200-метров шедьовър

Да правиш изкуство от боклук: Венецуелски художник създаде 200-метров шедьовър

Свят Преди 33 минути

Капачките от бутилки са част от 200-те хиляди тона пластмасови отпадъци, които Панама генерира всяка година

Какво е състоянието на двамата пострадали при катастрофата в Пловдив

Какво е състоянието на двамата пострадали при катастрофата в Пловдив

България Преди 1 час

Влошило се е обаче състоянието на пожарникаря, върху когото падна дърво по време на спасителната акция

<p>Руски удар по жилищна сграда в Харков,&nbsp;има ранени, сред които и деца (СНИМКИ)</p>

Руски удар по жилищна сграда в Харков, има ранени, сред които и деца

Свят Преди 2 часа

Спасителите претърсват сградата за ранени хора

Министърът на културата отчита проблем в част от стрийминг платформите в България

Министърът на културата отчита проблем в част от стрийминг платформите в България

България Преди 2 часа

Хората в творческия сектор са обезпокоени от навлизането на ИИ и трябва да ги успокоим, допълни той

<p>Нападнаха затворнически микробус във Франция, двама надзиратели бяха убити (ВИДЕО)</p>

Нападнаха затворнически микробус във Франция, двама надзиратели бяха убити

Свят Преди 3 часа

Според френски медии избягалият затворник е 30-годишният Мохамед А.

<p>Университетски преподаватели излизат на протест, каква е причината&nbsp;</p>

В знак на протест: Всички държавни университети спират работа на 20 май

България Преди 3 часа

Съветът на ректорите определя 20.05.2024 г. като начална дата за стъпаловидни по продължителност протестни действия на всички висши училища

Как да започнем да инвестираме в криптовалута: Съвети за начинаещи

Как да започнем да инвестираме в криптовалута: Съвети за начинаещи

Пари Преди 3 часа

Следвайки тези съвети, начинаещите инвеститори могат да започнат да инвестират в криптовалути по-уверено и по-осведомено

Срутване във въглищна мина в Полша, има загинали

Срутване във въглищна мина в Полша, има загинали

Свят Преди 3 часа

Трусът е станал на 870 метра под земята

<p>Никой не може да издържи повече от час на най-тихото място на Земята</p>

Вътре чуваме сърдечния си ритъм: Най-тихото място на Земята

Любопитно Преди 3 часа

Рекордът на Гинес за най-тихото място на Земята се държи от безшумната тестова камера в лабораториите Орфийлд в Минеаполис

Повдигат обвинения на изгонения участник от ''Евровизия''

Повдигат обвинения на изгонения участник от ''Евровизия''

Свят Преди 3 часа

Ето каква е причината за обвиненията

<p>&bdquo;Исках костите ми да изпъкват&ldquo;: Кристина Апългейт с шокиращо признание</p>

„Исках костите ми да изпъкват“: Кристина Апългейт разкри, че се е борила с анорексията

Свят Преди 3 часа

Кристина Апългейт и Джейми-Лин Сиглър разказаха за борбата си с хранителните разстройства в тийнейджърските си години

<p>Великобритания привиква&nbsp;китайския посланик, ето защо&nbsp;</p>

Обвинени в шпионаж: Великобритания привиква китайския посланик

Свят Преди 3 часа

Хонконг е бил под британско управление от 1841 г. в продължение на 156 години

100-килограмовото речно чудовище, което се храни през нощта

100-килограмовото речно чудовище, което се храни през нощта

Любопитно Преди 3 часа

Речното чудовище се е превърнало в голям проблем за местната дива природа в някои части на САЩ и Канада

Косатки потопиха 15-метрова яхта

Косатки потопиха 15-метрова яхта

България Преди 3 часа

Не е известно защо от 2020 г. насам косатките многократно блъскат плавателни съдове