Защо ядем турски зеленчуци?
Източник: Боби Тошев, БГНЕС

Няма как с еднолични стопанства да очакваме, че ще влияем на пазара и ще отговорим на механизмите, които Гърция и Турция прилагат, за да търгуват продукцията си от плодове и зеленчуци.

Това е основната причина българинът да яде грозде, пъпеши и дини от южните ни съседки, казва в интервю за БТА Георги Ралчев, началник на отдел в Дирекция "Растениевъдство" в Министерството на земеделието и храните.

Според него изход от ситуацията са големите сдружения на производители, които да инвестират в постигането на ниска себестойност на продукцията си.

Друга част от проблема е липсата на инвестиции в сектора, превърнало се в традиция у нас.

Тази година за първи път зеленчукопроизводители и овощари ще получат 28 млн. лева субсидия. Финансовият пакет е за подобряване качеството на пресните плодове и зеленчуци в страната, съобщи Ралчев. Схемата е обвързана с производството и тези пари ще се плащат на килограм продукция.

- Зеленчукопроизводството и овощарството са традиционни подотрасли на растениевъдството в България и тази дефиниция по учебник се основава на благоприятните климатични и природни дадености у нас, както и на производствения опит на хората в миналото. Последните години обаче, а и по време на почти целия преход, дори в прекрасни за земеделието години, ядем вносни плодове и зеленчуци. Защо?

- Защото България е член на ЕС и границите са отворени към едни от най-големите производители на плодове и зеленчуци в цяла Европа. На юг - това е Гърция, от другата страна - Турция, на която над 80% от продукцията е предназначена за европейския пазар.

Едностранно като държава-членка ние не можем да предприемем никакви действия по ограничаване на вноса и движението от Гърция на плодове и зеленчуци на територията на страната.

Защо ядем вносни плодове и зеленчуци е основно въпрос на ценообразуване и на конкурентноспособност. Дълги години в сектора на плодовете и зеленчуците в България не са извършвани никакви инвестиции.

Няма как да отговорим на пазарни изисквания и да постигнем ниска себестойност на продукцията, без да отговаряме на пазарните условия. А те се свеждат до големи сдружения на производители, които да инвестират в постигането на ниска себестойност на продукцията си.

Подобно нещо не се извърши в България и това поставя нашите производители в условия на конкурентноспособност, на която те не могат да отговорят.

Въпреки това обаче, ако разгледате положението при самите производители, повтарящо се всяко лято, то е, че доматите в Петрич са по 40 ст. или 20 евроцента за килограм. Тази продукция сама по себе си е конкурентноспособна в целия европейски пазар.

За пример мога да ви посоча Франция, където в момента доматите са между 1,50 - 2,50 евро за килограм. Защо обаче не може да продаваме там нашите домати? Отговорът е, че когато дойде търговец, той иска количество и качество на момента.

А в момента страната ни е една от малкото държави, в които продукцията се договорира от лицето "Х-Бай Иван" със 100 декара. Няма как да продължаваме с еднолични стопанства да очакваме, че ще влияем на пазара и ще отговорим на механизмите, които Гърция и Турция прилагат, за да търгуват продукцията си от плодове и зеленчуци.

И още нещо - говорим за прясна продукция, която не може да залежава в складовете, подобно на зърното, изчаквайки по-добра цена, което допълнително утежнява продажбата.

- Все пак държавата няма ли по някакъв начин да подпомогне и стимулира това производство? Какво стана с обещаното преразпределение на субсидии в отрасъла, например от зърнопроизводство към зеленчукопроизводството? 

- Предвид всичко, което коментирахме, ние тази година направихме доста обширен анализ на сектора. На тази база за първи път успяхме да защитим и специфичен пакет за неговото подпомагане - от националния бюджет и с европейски помощи. Този пакет е 28 млн. лева и ще бъде разпределен за плодове и зеленчуци по схеми, които отчитат точно тези специфики, за които говорихме.

Схемите са на етап пред гласуване в Управителния съвет на Държавен фонд "Земеделие" и още през тази година ще заработят. Две от тях вече започнаха, очакваме още две да тръгнат.

Издействахме тези пари именно заради това, което и вие казвате, че имаме условията, но трябва да отговорим на пазарни изисквания и механизми.

Целта е да може например доматите, които българинът консумира, да са хем вкусни, хем и евтини. Всички виждаме колко струват розовите домати на пазара в момента, в разгара на лятото - 4,50 лв. Много са вкусни, ама никой няма да си ги купи. Така че идеята е тази - добър вкус на добра цена.

- Бихте ли уточнили как точно ще бъде разпределен обаче този финансов пакет от 28 млн. лв.?

- От тези пари 15 млн. лева е европейска субсидия. За първи път разработихме схема за подобряване качеството на пресните плодове и зеленчуци в страната. Схемата е обвързана с производството и тези пари ще се плащат на килограм продукция.

Това са пари от Европа и ще се получават при условие, че производителят е посочил в заявлението си за директни плащания, че иска да кандидатства по тази помощ. Те са разписани като "продуктови спецификации" или казано с други думи на какви условия трябва да отговарят ябълката или домата, за да бъдат подпомагани.

Важно е да се уточни, че става въпрос само за продукция от страната. Схемата работи и сега - за окачествяване. Издават се сертификати, с които всеки един от производителите ще кандидатства пред фонд "Земеделие", за да получи определена ставка за килограм.

Тази схема е различна от схемата за плащане на единица площ. При нея субсидията е същата като за зърното - около 25 лв. за декар. Отделно от нея е другата схема - стандарт. Аз обаче умишлено не използвам тази дума, защото тя подвежда, че е задължително схемата да се прилага, което не е така.

Субсидия за качество ще получат само хората, които искат да кандидатстват и те трябва да изпълняват продуктови спецификации - за форма, големина, цвят и т. н.

- Колко излиза субсидията за килограм по тази схема?

- Не мога точно да отговоря, защото към момента се извършва това сертифициране. След като приключи всички сертифицирани количества ще се разделят на пакета от средства и ще получим сумата за един килограм.

- Още в началото на лятото производители се оплакаха, че заради дъждове и градушки черешовата реколта почти пропадна, какво остава за плодове, които да изпълнят изисквания за сертификати субсидия. Вероятно същото важи и за останалите плодове и зеленчуци. Не смятате ли, че държавата трябва да предвижда подобни ситуации и да преразгледа условията за получаване на финансова помощ?

- Схемата е нотифицирана още в началото на годината и няма как да я пренотифицираме и да променим условията. Никой не може да предвижда какво ще се случи с лошото време.

Казусът е само при черешите и то не за цялата страна, а само за някои от областите. Освен това той не е валиден за цялата продукция от плодове и зеленчуци. Това, което посочвате, е един много изолиран случай.

- Ето друг казус - кайсията. Защо държавата допусна уникалните по вкус български кайсии да бъдат изкупени от румънски търговци, а на българския пазар да се предлагат безвкусните, но малко по-едри гръцки зарзали?

- Трябва всички хора в България да знаят, че от 2007 г. държавата в лицето на което и да е министерство и правителство не определя цените за търгуване на продукцията. Това са взаимоотношения, които се определят от търговците.

И ние като министерство и автори на тези схеми за подпомагане няма как да налагаме на търговеца в условията на свободна икономика на каква стойност да изкупува и да продава.

Това, което може да направим предвид спецификите и неравнопоставеността, за която вече говорих, са разработените схеми за подпомагане.

От там нататък кой за колко стотинки ще си продава кайсиите е въпрос на пряко договаряне между производител и търговец.

- Въпреки че по пазари и тържища търговците масово ни лъжат, че се производители и предлагат българска стока, на всички ни е ясно, че нито ягодите са от Берковица, нито доматите от Първомай, нито дините от Любимец. Обмисляте ли мерки и механизми да се сложи край на тази практика, в основата на която стои прикриване на данъци.

- Темата с прикриване на данъци няма как да я коментирам от страна на МЗХ. Когато ние проверяваме определен земеделски производител за обема и качеството на продукция, следим заявените от него предварително в анкетната карта данни. Оттам нататък представянето в търговската верига на продукция, която не съответства на произхода ние на практика няма как да контролираме.

- Каква е тазгодишната реколта в зеленчукопроизводството и овощарството - колко беше унищожена и какъв е делът на сектора в общата земеделска продукция?

- Към момента ми е трудно да отговаря, защото тази статистика излиза след беритбената кампания, която не е приключила.

За миналата година производството на зеленчуци е около 690 хил. т, а на плодове - 164 хил. т и мисля, че тази година производството ще се запази около и малко над тези цифри.

По първоначални данни пропадналата реколта е не повече от 10%. На много малко места в страната имаме изцяло пропаднала реколта.

За тези случаи се предвижда държавна помощ за компенсиране на загубите заради неблагоприятни климатични условия - до 60 - 70%.

Хората, претърпели подобна щета, трябва да подадат заявление в общинската служба по земеделие, която да назначи комисия за оглед на щетите.

С издадените от тази комисия протоколи след приключване на беритбената и жътвената кампания се отваря прием на заявления за държавната помощ.

- Като споменахте жътвена кампания, докъде стигна тя и какви са очакванията за зърнопроизводство тази година?

- По последни данни ожънатите площи с пшеница в страна са 80 на сто. Общият добив е 3,5 млн. т, при среден добив от около 405 кг за декар. Прогнозата ни е за 4 - 4,1 млн. т общо производство, което е по - добро и като количество и особено като качество, в сравнение с миналата година. 

Майка за сетен път уговаря детето си да заспи: - Край, заспивай вече! И не дай си Боже, още веднъж чуя "мамо"! След десет минути:…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Напрежение в НС: ГЕРБ и „ДПС-Ново начало“ влязоха в спор

Напрежение в НС: ГЕРБ и „ДПС-Ново начало“ влязоха в спор

България Преди 4 минути

Кирил Петков пък обвърза задържания шеф на митниците в Пловдив с ГЕРБ

<p>Кайли Дженър и Тимъти Шаламе направиха своя дебют на червения килим</p>

Кайли Дженър и Тимъти Шаламе направиха своя дебют на червения килим в Рим

Любопитно Преди 7 минути

Това е първият път, в който актьорът позира с половинка на червения килим

Русия и САЩ планират нова среща за възстановяване работата на посолствата

Русия и САЩ планират нова среща за възстановяване работата на посолствата

Свят Преди 39 минути

Все още няма дати, но има разбиране, че този контакт е необходим, заяви руският зам.-министър на външните работи Сергей Рябков

<p>Бил Гейтс обяви, че ще раздаде 99% от богатството си</p>

Бил Гейтс обяви, че ще раздаде 99% от богатството си и ще закрие фондацията си

Свят Преди 40 минути

„Може би ще казват различни неща за мен, когато ме няма, но съм решен „той си отиде богат“ да не е сред тях“

Избраха Тошко Тодоров за председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори

Избраха Тошко Тодоров за председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори

България Преди 59 минути

За кандидатурата му гласуваха 112 народни представители, 43 бяха „против“, а 14 се въздържаха

Меган Маркъл

Жена заплашва да съди Меган Маркъл за 10 млн. долара

Любопитно Преди 1 час

„Болката е сякаш гориш отвътре“, обяснява жена, изпробвала рецептата на Меган за домашни соли за вана

Запрянов: И двата договора за F-16 включват необходимите доставки на резервни части

Запрянов: И двата договора за F-16 включват необходимите доставки на резервни части

България Преди 1 час

Той отбеляза, че след констатиране на неизправност на една от системите на самолета, незабавно са предприети действия за искане на съдействие от страна на САЩ

Заловиха пратка с контрабанден ботулинов токсин, произведен в Южна Корея

Заловиха пратка с контрабанден ботулинов токсин, произведен в Южна Корея

България Преди 1 час

Било обявено, че тя съдържа ключодържатели и хавлиени кърпи

Александра Фейгин коментира за първи път раздялата си Георги от “Игри на волята”! (ВИДЕО)

Александра Фейгин коментира за първи път раздялата си Георги от “Игри на волята”! (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

Фейгин признава, че егото ѝ е било наранено след като е била заменена броени дни след края на връзката ѝ с Георги

,

Слагат такса „улица“ на хотелиерите

България Преди 1 час

Те да плащат за ползване на туристическата инфраструктура, предвижда законопроект

<p>Разкриха истинската причина, поради която принц Хари е отхвърлен от кралското семейство</p>

Разкриха истинската причина, поради която принц Хари е отхвърлен от кралското семейство

Любопитно Преди 1 час

Принц Хари е отхвърлян от кралското семейство, тъй като никой от членовете му вече не му вярва

Мелания, Доналд и Барън Тръмп

Ще расте ли още Барън Тръмп? Отговаря изкуственият интелект

Любопитно Преди 1 час

Когато някой е с ръст 200 см на 18 години, много хора започват да си задават въпроса: Колко по-високо може да стане това дете?

Рибена чорба, пица с октопод и паеля: Бургас чества Летния Никулден

Рибена чорба, пица с октопод и паеля: Бургас чества Летния Никулден

България Преди 1 час

Празникът започна в 9 часа с тържествена литургия във всички храмове в града

Борисов отговори на Радев за F-16

Борисов отговори на Радев за F-16

България Преди 2 часа

Валентин Радев беше военен министър, когато Румен Радев беше командир на ВВС и лобираха пред мен за F-16, заяви лидерът на ГЕРБ

„Киното е мръсна работа“

„Киното е мръсна работа“

Любопитно Преди 2 часа

22-и Международен фестивал за късометражно кино В ДВОРЕЦА на културата – гр. Перник от 27. юни до 1. юли 2025 г.