Искат да ни правят ГМО човеци заради климата
Искат да ни правят ГМО човеци заради климата   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Д�м момента конвенционалните решения за справяне с глобалното затопляне, което според някои учени е причинено до голяма степен от човешката дейност, не сработват.

Правителствени политики и призиви за отговорно поведение сред жителите на планетата не са дали плод, а радикални решения - като впръскването на сяра в атмосферата, за да се противодейства на затоплянето, представляват огромен риск.

Възможно е обаче да има трети път, за да се избегнат потенциално опасни последици за околната среда и климата - можем умишлено да се видоизменим, пише "Лайв сайънс".

Трима учени предлагат т.нар. метод на "човешко инженерство", нещо като създаване на ГМО човечество.

Според тях това ще има много по-малко странични ефекти от опитите да се промени, или възвърне в някакъв предишен "натурален" вид, планетата, т.нар. геоинженерство.

Чрез целенасочено човешко инженерство могат да се предизвикат изменения в личното ни поведение и да възникнат общи политики, които да забавят или уталожат климатичните промени.

Статията на учените ще бъде публикувана в журнала Ethics, Policy and the Environment.

Ние сме сериозни философи и твърдим, че трябва поне да се замислим за подобна възможност, казва един от учените - Андерс Сандбърг от Oксфордския университет, чиято сфера е етиката.

Ето някои от техните предложения
,

и примери за човешко инженерство, които според тях хората биха могли доброволно да приемат:

- да се предизвика непоносимост към червеното месо у хората (както има непоносимост към лактозата), тъй като животновъдството е отговорно за значителна част от парниковите емисии. За алтернативата вече се работи - месо от зеленчуци, месо, създадено в лаборатория и дори месо от човешки изпражнения.

- хората да се направят по-дребни, за да намалеят енергийните им нужди. Това може да стане чрез селектирането на по-малки ембриони чрез техника (preimplantation genetic diagnosis), която вече се използва при скрининг за генетични болести.

По този начин хората ще могат да избират между възможността да имат повече и по-дребни деца или по-малко на брой, но нормални на ръст деца, пишат учените.

- да се намали прирастът на населението, като хората се направят... по-умни - тъй като много изследвания обвързват по-големите когнитивни способности с по-ниската раждаемост.

Това, според изследователите, може да се постигне по различни начини, вкл. много по-добра образователна система, електростимулация на мозъка, лекарства за стимулиране на познавателните способности и др.

- хората да се третират с хормони, като например окситоцин, за да изпитват по-голяма емпатия и алтруизъм. По този начин се очаква те да станат по-склонни да действат екипно и като общество, да бъдат по-състрадателни към животните и по-разбиращи проблемите на околната среда.

Фрустрацията от безполезните досега мерки за противодействие на климатичните промени - нещо, което винаги се е случвало, и от нарастващите емисии парникови газове ражда куп идеи за решения, свързани с геоинженерството (на практика промяна на планетата).

Сред тях има впръскване на серни частици или други аерозоли в атмосферата, които да отразяват обратно слънчевата топлина; обогатяване на океаните с желязо, за да се увеличи цъфтежът на водораслите, които на теория ще поглъщат повече въглерод така и ще го "завличат" дълбоко на океанското дъно; вкарването и складирането на CO2 в сигурни резервоари и т.н.

Много от тези решения, обаче, са спорни, тъй като не могат да бъдат изпитани преди да бъдат приложени - а веднъж стане ли това, ефектът ще е непредвидим и глобален.

С хората е различно - могат да бъдат направени експерименти с измерими резултати сред доброволци - докато Земята е само една.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Как България отбеляза 24 май</p>

Как България отбеляза 24 май

България Преди 1 час

24 май е Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

<p>Верижна катастрофа на &bdquo;Цариградско шосе&ldquo;</p>

Верижна катастрофа на „Цариградско шосе“

България Преди 1 час

Ударили са се три автомобила

Даниел Митов

МВР се бори с поръчките за доставка на вейпове

България Преди 2 часа

Министър Даниел Митов заяви, че се говори и с Нидерландия, където вейповете са легални, разрешени и се продават свободно

Киър Стармър

Замесена ли е Русия в палежите срещу Стармър

Свят Преди 3 часа

Двама украински граждани, Роман Лавринович и Петро Починок, и румънски гражданин, Станислав Карпиук, са обвинени в заговор за палеж

<p>Терзиев: Всичко, свързано с образование, за нас е приоритет</p>

Терзиев: Всичко, свързано с образование, за нас е приоритет

България Преди 3 часа

Кметът на София заяви, че е осъзнат проблемът за недостатъчното училища в южните райони на града

Местопрестъплението в Хамбург

Четирима от наръганите в Хамбург са в критично състояние

Свят Преди 3 часа

Ръководителят на Федералната служба на криминалната полиция (БKA) на Германия – Холгер Мюнх, предупреди за нарастваща радикализация сред младежите от средите на крайнодесните екстремисти

Фреди Меркюри

Книга твърди: Фреди Меркюри има тайна дъщеря

Свят Преди 4 часа

Книгата, озаглавена „Love, Freddie“, обявява, че детето е било заченато по случайност по време на извънбрачна връзка с жена на негов близък приятел през 1976 г.

Standard & Poor's

Standard & Poor's потвърди рейтинга на България и положителната перспектива

България Преди 4 часа

Рейтинговата агенция смята, че България е на път да се присъедини към еврозоната в началото на следващата година

<p>&bdquo;Тренд&ldquo;: 43% от българите не са прочели книга през последната година</p>

„Тренд“: 43% от българите не са прочели книга през последната година

България Преди 4 часа

Основната причина сред тези, които не са чели книги през последната година, е липсата на интерес (43%), следвана от липсата на време (34%)

Росен Желязков

„Лъч от миналото, който сочи в бъдещето“: Политическите послания за 24 май

България Преди 5 часа

Българските политици отправиха своте поздравления и пожелание по случай Денят на славянската писменост и култура - 24 май

Били Джоел

Легендарен музикант отмени изяви заради тежка диагноза

Любопитно Преди 6 часа

76-годишният певец и автор на песни има рядко мозъчно заболяване

<p>Министър Вълчев: Празник, какъвто другите народи нямат</p>

Министър Вълчев: Празник, какъвто другите народи нямат

България Преди 6 часа

Министърът на образованието и науката изрази признателност към онези, които създават и съхраняват духовността – учителите, преподавателите, учените, писателите, библиотечните и читалищни дейци

Руската атака над Киев на 24 май

Русия с мощна атака срещу Киев с дронове и ракети

Свят Преди 6 часа

Няколко души са били ранени в среднощното нападение

<p>Порой наводни с. Мечка, има ли пострадали</p>

Порой наводни с. Мечка, има ли пострадали

България Преди 7 часа

За кратко е било прекъснато и електроснабдяването

<p>Честит празник! Отбелязваме 24 май &ndash; &bdquo;Духовният Великден</p>

Честит празник! Отбелязваме 24 май – „Духовният Великден“

България Преди 7 часа

Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в град Шумен

<p>От Каси до Дженифър Лопес: Любовният живот на Пъф Деди</p>

От Каси до Дженифър Лопес: Любовният живот на Шон "Диди" Комбс

Свят Преди 7 часа

Кои са звездните половинки на Комбс?