Морякът Петър Попов, извършител на престъплението, вече е приведен в окръжната следствена служба на морската столица и ще му бъде направена психиатрична експертиза. Делото по случая ще се гледа във Варна.
Издирването на товарния кораб започна, след като в понеделник сутринта "Елена" не акостира в бургаското пристанище, както бе предвидено по разписание, припомня bTV.bg. Той бе открит в извънтериториални води на 90 морски мили (около 162 км) източно от Варна. Според официалната информация от Министерството на транспорта и съобщенията моряк от 13-членния екипаж на "Елена" с инициали П.П. е наранил с леерна стойка капитана на кораба и двама механици. Двамата механици са загинали, а опасност за живота на капитана няма, съобщиха военните от борда на "Елена".
Инцидентът приключи след намесата на военноморските сили. Пристигналите на мястото екипи започнали преговори за допускането им на борда на "Елена", за да окажат помощ на пострадалите и да се опитат да запуснат двигателите. Преди да са приключили, Попов скочил зад борда, но бил спасен, след като го изтеглили с въже на един от военните кораби. Веднага след това на бедстващия плавателен съд е било подадено буксирно въже.
Корабът "Елена", собственост на софийската фирма "Балкан шипинг енд трейдинг", превозва 7 контейнера цигари и скрап в трюмовете си от украинското пристанище Феодосия за Бургас.