Една година от трагедията в Охридското езеро
Възстановеният кораб "Илинден"   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Пи ихида в памет на 15-те български граждани, загинали при инцидента в Охридското езеро преди една година, се отслужва днес в Охрид за годишнината от трагедията, съобщиха от МВнР.  

На нея присъстват роднини на загиналите, представители на българските власти и на местната община, както и граждани, помагали за спасяването на пострадалите и членове на инициативния комитет "5 септември" в Охрид. 

На брега на Охридското езеро е изграден монумент в памет на 15-те жертви. 

Инициативата е на "Ротари" клубовете в Пирдоп и Охрид, както и на македонската организация "5 септември". 

Преди няколко дни роднините на загиналите и преживелите потъването на кораба "Илинден" направиха панихида за годишнината от трагичния инцидент и по родните си места. 

Днес те пускат венци и цветя в Охридското езеро.  

Година след инцидента българската прокуратура все още не е получила от македонската страна документите от аутопсиите на удавените българи, коментира пред БТА наблюдаващият прокурор по разследването, което паралелно се води у нас, Божидар Джамбазов. 

Той припомня, че искането за тях, за огледите на кораба и за разпитите на свидетелите е изпратено преди месеци. От всички искания, които Джамбазов досега е направил към Македония, са изпълнени само няколко.  

Ако всички документи, които българската страна иска, бъдат предоставени, ще се изготвят експертизи и по тях ще се прецени дали и как у нас да се води паралелен процес, обяснява Джабмазов.  

По думите му в този случай капитанът на кораба Сотир Филевски ще бъде призован, но ако не се яви, делото може да върви задочно.

В съда в Охрид тези дни трябва да започне съдебният процес.

При потъването му на 200 м от брега, на борда на кораба "Илинден" се намираха близо 50 български туристи, пътуващи към манастира "Свети Наум".

Осем от жертвите бяха от село Антон, четирима - от Пирдоп, две - от Рибарица, и една от с. Мирково.

България потъна в траур на 7 септември, а в село Антон траурът продължи осем дни.

Комисията за защита на потребителите започна проверка на фирмите "Клюнчев" ООД и "Солак тур" ООД, споменавани като извършители на организиран превоз за българските туристи в Охрид.

Участници в екскурзията подадоха сигнал в Министерството на икономиката, че пътуването е организирано от съпругата на Клюнчев - Боряна Георгиева.

На 22 юли Димитровградският районен съд я призна за виновна, че е извършвала външно-търговска туроператорска дейност без необходимата регистрация, изисквана по Закона за туризма.

Георгиева трябва да плати 4500 лв. глоба и в продължение на две години няма право да упражнява каквато и да е търговска дейност.

Македонските власти пък приключиха разследването за потъването на кораба на 4 март тази година. На 9 април стана ясно, че прокуратурата в Охрид е изготвила обвинителния акт.

Повдигнати са обвинения срещу капитана на кораба Сотир Филевски и представителя на хърватската компания "Лойд" Бранко Баич, който според държавното обвинение на Македония е издал техническото разрешение за ползването на плавателния съд.

Двамата ще отговарят за "тежки деяния срещу сигурността на лица и транспортното имущество".

Впоследствие в. "Вечер" публикува материал, от който стана ясно, че прекомерният брой на пътниците в задната част на "Илинден" и повреденият рул са причина за потъването на кораба.

В обвинението срещу капитана Сотир Филевски се посочва, че той не е поддържал системата за управление, не е подмазвал стоманеното въже, а рулят не се е въртял във фаталния ден.

Пренатовареността на кораба е повлияла лошо на хидростатичната стабилност и се е стигнало до късане на въжето, предизвикало едностранно разтоварване на прекалено затегнатата система за управление.

Така корабът се наклонил надясно, люшкащите се пътници са го наклонили критично, навлязла е вода и съдът е потънал.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Спасиха семейство гъски, заседнали на покрив

Спасиха семейство гъски, заседнали на покрив

Любопитно Преди 10 минути

Подробности за спасителната акция на пернатите може да прочетете в следващите редове

Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Свят Преди 9 часа

Успехът в изборите ще бъде лична победа за Мъск

<p>Кардиолог разкри какво е състоянието на Александър Вучич</p>

Кардиолог: Състоянието на Александър Вучич е стабилно и задоволително

Свят Преди 10 часа

Сръбският лидер заяви, че възнамерява да присъства на парада на победата в Москва на 9 май

Кремъл: Отговорът на Украйна на предложението за временно примирие е двусмислен

Кремъл: Отговорът на Украйна на предложението за временно примирие е двусмислен

Свят Преди 10 часа

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна за 80-годишнината от победата на Съветския съюз и неговите съюзници във Втората световна война

<p>Джерард Бътлър си спомни с умиление за България&nbsp;</p>

Джерард Бътлър си спомни с умиление за България и кучето, което осинови тук

Любопитно Преди 11 часа

България е сред любимите дестинации и на Бътлър

Вицепрезидентът Йотова за F-16: Истината трябва да излезе наяве

Вицепрезидентът Йотова за F-16: Истината трябва да излезе наяве

България Преди 11 часа

Тя призова за повече яснота по въпроса и изрази доверие в позицията на президента Румен Радев

<p>Зеленски коментира предложението на Путин за&nbsp;временно примирие&nbsp;</p>

Зеленски за предложението на Путин: Нуждаем се от 30-дневно "примирие", а не от двудневно

Свят Преди 11 часа

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна от 8 до 10 май

Ансамбълът при жените е шампион на Европейската купа в Баку

Ансамбълът при жените е шампион на Европейската купа в Баку

България Преди 11 часа

Съдия за България на състезанието при ансамблите беше Ина Делчева

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

Свят Преди 12 часа

Морските дронове на Украйна, които са много по-евтини и по-малки от конвенционалните кораби, нанесоха поражения на руския черноморски флот

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Свят Преди 12 часа

Това съобщи Агенцията по метеорология, климатология и геофизика на Индонезия

Д-р Велина Владимирова - криминален психолог

"Обществото ни е болно, а децата ни – мъртви": Д-р Велина Владимирова с коментар за убийството на Магдалена

България Преди 12 часа

Липсата на стабилност, общност и институционална грижа за младите хора ни води към нови трагедии, предупреждава специалистът

Йеменският премиер подаде оставка

Йеменският премиер подаде оставка

Свят Преди 13 часа

Той посочи, че е "срещнал много трудности"

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

България Преди 13 часа

"Сега виждаме точно този модел в действие – завземат не само медиите, прокуратурата, МВР, но вече протягат ръце и към ДАНС", каза той

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

Свят Преди 14 часа

Израел възобнови военната си операция в Газа на 18 март

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Свят Преди 14 часа

Медицински хеликоптер е осъществил незабавно транспортирането на пациента до болница в София