Китай затяга контрола върху Тибет
14-ият Далай лама   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Китай се готви да смени духовния лидер на Тибет, пише руският в. "Независимая газета".

След кончината на сегашният Далай Лама, всички нови прераждания на "живите буди" ще бъдат утвърждавани от китайските власти. Според експерт на изданието това може да предизвика протести сред тибетското население.

Китайската власт се е прицелила не само в Далай лама, но и във всички превъплъщения на висшите духовни авторитети в Тибет, става ясно от изказване на Хао Пън, зам.-секретар на тибетския комитет на Китайската комунистическа партия, също и зам.-председател на автономния район Тибет.

Думите му ясно потвърждават, че

Китай сам ще назначи новия Далай лама.

Това ще стане, след като сегашният тибетски първосвещеник - 14-ят Далай лама, се пресели в отвъдното.

"Просветленият", както го наричат вярващите, навършва този месец 75 години. Зрението му е влошено, имал е и други здравословни проблеми. При все това Далай лама, който живее в Индия като почетен гост, продължава да обикаля различни държави, бранейки правата на тибетците.

Хао Пън заяви пред чуждестранни репортери, че "живият Буда" трябва да бъде определен според установения ритуал, чиито корени отиват далеч в историята. В заключителния етап от ритуала превъплъщенията трябва да бъдат утвърждавани от правителството на Китай, каза той.

Такъв бил редът, установен по време на династията Цин

(управлявала Небесната империя от XVII до началото на ХХ в.).

По думите на Хао, имената на неколцина превъплътени лами се слагат в златна урна. А след това детето, избрано от свещениците, трябва да получи одобрението на Пекин.

Златната урна е реликва, която императорите от династията Цин използвали отвреме навреме, когато помазвали ламите, за да утвърдят суверенната си власт върху Тибет.

Пекин си спомни за тази процедура още през 1995 г.,

когато трябваше да бъде намерено момче за приемник на починалия Панчен лама - втория по ранг светец в най-големия клон на ламаизма. Избрано от тибетски монаси, верни на китайските власти, момчето израсна и получи възпитание в Пекин. През юни то бе на посещение в Тибет, където взе участие в религиозни церемонии.

Но горе-долу едновременно с монасите, свързани с китайските власти, последователите на днешния Далай лама намериха друго момче и след съответните церемонии го провъзгласиха за нов Панчен лама. То обаче

изчезна заедно със семейството си

и настоятеля на местния манастир. Тибетското правителство в изгнание и западни правозащитници го нарекоха най-малолетния мъченик на съвестта в цял свят.

Помолен от репортери да разкаже за съдбата на младежа, Хао Пън каза, че той учел и живеел заедно със семейството си "в добри условия". Родителите му не желаели никой да нарушава семейното спокойствие. Това било причината китайските власти да не организират посещения на журналисти при младия човек.

"Правилата, въведени от китайските власти, представляват

пълно нарушение на традициите в Тибет",

отбеляза пред "Независимая газета" Татяна Шаумян, директор на Центъра за индийски изследвания в Института за ориенталистика към Руската академия на науките.

Тибетците винаги сами са издирвали въплъщенията на висшите лами. А от гледище на КНР, днешната ситуация е ненормална, щом Далай лама живее в чужбина. Китай иска да реши въпроса веднъж завинаги, за да не бъдат въвлечени в него нито Индия, нито други държави, посочи тя.

"Далай лама е убеден привърженик на ненасилствените действия. Но сред тибетските емигранти, родени в Индия, има

млади хора, настроени да се борят за правата на тибетците с всички възможни методи.

Ако събитията се развият според китайския сценарий, не е изключено в Тибет да избухнат вълнения, както стана през 2008 г. в навечерието на Олимпиадата в Пекин", заяви Татяна Шаумян.

Колкото до позицията на Русия, федерацията не може да наблюдава безучастно събитията в Тибет, отбеляза експертът на "Независимая газета". И наистина, у нас има мнозина вярващи будисти, особено сред бурятския и калмикския народ.

Въпреки това Москва напоследък отказваше входна виза на Далай лама, без да зачита мнението на руските будисти, които го канеха да посети страната.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арестуваха българин в Солун са сексуално насилие в България

Арестуваха българин в Солун са сексуално насилие в България

Свят Преди 21 минути

Срещу българина е издадена европейска заповед за арест от българските власти

Жестоко убийство на жена разтърси Турция

Жестоко убийство на жена разтърси Турция

Свят Преди 56 минути

Бившият съпруг на 34-годишната Бахар Аксу се опитал да я отвлече

Русия разследва оскверняване на съветски паметници в 15 държави, сред които и България

Русия разследва оскверняване на съветски паметници в 15 държави, сред които и България

Свят Преди 3 часа

Освен България, останалите са Латвия, Литва, Естония, Украйна, Полша, Германия, Чехия, Гърция, Австрия, Швейцария, Финландия, Словакия, Румъния и Молдова

Мъж загина при инцидент с електрически скутер

Мъж загина при инцидент с електрически скутер

България Преди 3 часа

Спешният екип е пристигнал на адреса за 5 минути, но само е констатирал смъртта на мъжа

Турското разузнаване задържа пратка с пейджъри в Истанбул

Турското разузнаване задържа пратка с пейджъри в Истанбул

Свят Преди 3 часа

Представител на ливанската групировка определи инцидента като "най-големия пробив в сигурността" на "Хизбула"

Рапър се появи с роял на гърба си на Met Gala 2025

Рапър се появи с роял на гърба си на Met Gala 2025

Любопитно Преди 3 часа

Рапърът и композитор се появи по стълбите на музея „Метрополитън“ в персонализирана визия от дизайнера на Burberry

Граничари помагали на бягащи от мобилизацията да напуснат Украйна

Граничари помагали на бягащи от мобилизацията да напуснат Украйна

България Преди 4 часа

Схемата е стартирана от служител на граничната служба и от бизнесмен в украинската западна Закарпатска област

Met Gala 2025: Най-добрите визии от червения килим

Met Gala 2025: Най-добрите визии от червения килим

Любопитно Преди 4 часа

Дъждът не успя да потуши настроението на голямата модна нощ

<p>ПП иска изслушване на министър Митов за убийството на Магдалена</p>

ПП настоява за изслушване на министър Митов в НС за случая с убийството на Магдалена

България Преди 5 часа

От партията настояват за пълно, независимо и прозрачно разследване на случая

Канцлерският стол се разклати: Мерц не успя да вземе властта от първи опит

Канцлерският стол се разклати: Мерц не успя да вземе властта от първи опит

Свят Преди 5 часа

Той получи 310 депутатски гласа в 630-местната долна камара на германския парламент

<p>Какви поздравления&nbsp;отправиха българските политици за 6 май (ОБЗОР)</p>

Какви поздравления отправиха българските политици за 6 май

Свят Преди 5 часа

Днес почитаме смелостта и силата на духа на всички онези храбри мъже и жени, които бранят родината

<p>Румъния назначи временен&nbsp;премиер</p>

Каталин Предою е назначен за временен премиер на Румъния

Свят Преди 6 часа

Оставката на Чолаку дойде след резултата от първия тур на президентските избори в Румъния

Началникът на ВМА Мутафчийски с обръщение по повод 6 май

Началникът на ВМА Мутафчийски с обръщение по повод 6 май

България Преди 6 часа

Това е ден за признателност към достойната служба на военнослужещите и към всички, които с отдаденост изпълняват своя дълг, каза той

Радев към военнослужещите: Аз вярвам, че ще отхвърлите всеки опит за разкол и унижение

Радев към военнослужещите: Аз вярвам, че ще отхвърлите всеки опит за разкол и унижение

България Преди 6 часа

Държавният глава прие почетния строй на представителните части на Българската армия

Америка на ръба: Икономическите тревоги и как те влияят върху глобалните пазари

Америка на ръба: Икономическите тревоги и как те влияят върху глобалните пазари

Свят Преди 6 часа

Икономическата несигурност в САЩ и очакванията за световна рецесия

<p>Вера Уанг срази червения килим на Met Gala 2025</p>

Вера Уанг срази червения килим на Met Gala 2025 с дръзка визия и нова прическа

Любопитно Преди 7 часа

75-годишната дизайнерка се появи с тоалет Vera Wang Haute и остана вярна на емблематичния си стил със слънчеви очила и секси рокля