"Български енергиен холдинг" ЕАД да внесе 1 345 150 евро за увеличаване на капитала на международната компания "Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл", е решил днес Съветът на директорите на холдинга.
Сумата е равна на пропорционалния дял на БЕХ в увеличението на капитала на компанията, която ще изгражда газопровода.
Съдружници в "Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл" са БЕХ ЕАД - България, германската ЕрВеЕ (RWE), OMV - Австрия, MOL - Унгария, Боташ - Турцияq и Трансгаз - Румъния, като всеки от участниците има равен дял в компанията.
В края на юни 2009 г. изпълнителният директор на "Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл" отправи молба съдружниците в компанията да имат готовност да направят в рамките на 2009 г. две поредни плащания по бюджета й, посочват от БЕХ.
През август 2009 г., след дадено разрешение от министъра на икономиката, енергетиката и туризма, БЕХ внесе 1 972 300 евро в "Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл" под формата на увеличение на капитала.
Така общата сума на капитала на компанията достигна 773 833 800 евро, посочват от холдинга.
С предвиденото сега второ плащане капиталът на "Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл" ООД ще бъде увеличен с 8 070 900 евро.
Увеличаването на капитала на "Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл" е
поредната стъпка към успешната реализация на проекта,
който трябва да осигури алтернативни доставки на природен газ.
"Набуко" е един от приоритетните за страната ни проекти, който осигурява диверсификацията на доставките на енергоносители, припомнят от БЕХ. В момента България получава руски газ през газопровода през Украйна и Румъния.
Газопроводът "Набуко" ще е с обща дължина 3 300 километра и ще свърже Каспийския регион, Близкия изток и Египет през Турция с Европа.
Очакваната стойност на проекта е около 7, 9 млрд. евро, отбелязват от БЕХ.
Досега общите разходи за фазата на развитие на проект "Набуко" възлизат на 23, 4 млн. евро.
Средствата са платени пропорционално от всички съдружници в проекта, което показва реалния ангажимент както на БЕХ ЕАД, така и на останалите участници за реализацията му.
"Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл" кандидатства и за безвъзмездно финансиране от Европейската Общност по линия на Европейския план за икономическо възстановяване (EEPR) за доставката на материали с дълъг период за производство и доставка за проект "Набуко".
Преди дни министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков заяви, че за важни енергийни проекти, като "Набуко, трябва да се намерят средства дори и в ситуация на криза.
За България това са 300 млн. евро собствени средства, не са обмисляни варианти страната ни да излиза от този дял, заяви Трайков и декларира, че страната ни ще осигури своя дял в проекта.