Ми истерството на финансите ще реже сериозно исканията на другите министерства за разходи през 2010 г.
Поискани са 20.275 млрд. лв., което е с над 18% повече от заложените разходи в бюджет 2009 и с близо 26% повече спрямо съкращенията, извършени от новото правителство през август.
Но според експерти, цитирани във в. "Дневник" това било нормално явление и "всяка година финансовото министерство приземява останалите ведомства".
Най-сериозни увеличения са поискани от ведомствата, чиито сектори бяха обявени за приоритетни от правителството на Бойко Борисов - осигурителната система и инфраструктурното строителство.
За следващата година се предвижда спад на приходите от осигуровки в здравната каса и НОИ, съответно с 8.44% и 20%. В същото време разходите на двете системи, които финансират здравеопазването, пенсиите и осигурителните помощи, се очаква да нараснат с 27.1% и с 12.7% по заявка на техните ръководства.
Дефицитът както и в предишните години ще се финансира с парите на републиканския бюджет, което означава увеличение на трансфера на средства от данъците, които държавата събира.
Затова и задачата на новото правителство да балансира финансовия план е много по-трудна от предишните години, коментира "Дневник".
Субсидията за НОИ ще трябва да се увеличи с 1.835 млрд. лв., или с 56.3%.
В здравната каса ръстът е по-малък в абсолютни стойности - 973 млн. лв., но като съотношение е 62.4%.
Ведомствата, поискали най-голямо увеличение, са МВР, държавният резерв, Министерството на отбраната.
Само Министерството на земеделието на земеделието и Държавната агенция по горите поискали по-малко средства в сравнение с тази година.
Разходите на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и на Министерството на транспорта, информационните съобщения и технологиите се увеличават повече в сравнение с това, което ще се спести от закриването на Държавната агенция по туризма и от Агенцията по информационни технологии - съответно с 37 млн. лв. и с 1 млн. лв. като краен ефект.
Министерството на образованието, младежта и науката още не било изпратило своето искане.
Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков вече обяви, бе, че през следващата година акцизите за цигарите ще нараснат близо два пъти повече от първоначалните планове. В момента средната ставка е 51 евро на 1000 къса, планираше се от 1 януари да стане 64 евро, но последните разчети са за 76 евро.
Дянков каза днес в Монтана, че не гледа на този акциз от финансовата, а от здравната му страна. Заради високия дял на пушачите процентът на раковите и дихателните заболявания у нас е най-висок в ЕС и чрез по-високите цени държавата опитва да ограничи тютюнопушенето.

Източник:
netinfo