България все още анализира възможните варианти за бъдещето на проекта АЕЦ "Белене".
Страната ще обяви следващите си стъпки по проекта през септември, като на този етап не са водени преговори с потенциални инвеститори, в това число и от арабските страни, заявил министърът на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) Трайчо Трайков, цитиран от пресцентъра на министерството.
Изявлението му е по повод публикации в медиите за планирани разговори с официални лица от Съвета за сътрудничество на арабските страни от Персийския залив във връзка с предстоящо обсъждане на възможностите за участие на арабски инвеститори в строителството на централата.
Ако България реши да продължи проекта, тя ще търси потенциални инвеститори и може да се обърне към всички заинтересовани страни. Затова не може да бъде изключен нито един от възможните варианти, е посочил Трайков.
Към момента подобни покани не са отправяни, добавил той.
Над милиард е изхарчен за АЕЦ "Белене", и то главно за консултантски услуги, каза финансовият министър Симеон Дянков в интервю за Би Ти Ви тази сутрин.
"А като идете в "Белене" ще видите една поляна. 400 млн. евро са платени за консултация как от бетон да стане отново поляна. Всеки 5-6 години от поляна става бетон и след това обратно", описа ситуацията Дянков.
Утре предстои среща в Гданск на премиера Бойко Борисов с руския му колега Владимир Путин. Очаква се основна тема на разговорите им да бъде бъдещото на съвместните енергийни проекти, един от които е и за АЕЦ "Белене".
Миналата седмица българският и руският премиери разговаряха по телефона.
Нямам намерение да преразказвам телефонния си разговор с Путин, каза по-късно в интервю Борисов, но все пак сподели, че руският му колега знаел всеки от нашите министри по име, познавал дори изказванията им.
"Предишното правителство не е направило нищо за тези проекти, а в бюджета на Русия е имало предвидени 3,5 млрд. долара, за да се строи. Това, което е важно и за нас обаче, е дали е изгодно за страната", подчерта Бойко Борисов.