Датският премиер Андерс Фог Расмусен получи подкрепата на САЩ за следващ генерален секретар на НАТО.
Американски дипломат, близък до правителството на Обама, заяви, че Вашингтон е показал готовност да подкрепи Расмусен след посещение този месец на съветника по въпросите на националната сигурност Джеймс Джоунс в Дания за разговори с премиера.
Расмусен вече има негласната подкрепа на Германия, Великобритания и Франция. САЩ се колебаеха дали да не застанат зад кандидатурата на канадския министър на отбраната Питър Маккей.
Министър-председателят на Дания е предан съюзник на Вашингтон вече години наред. Този 56-годишен харизматичен и строен датски политик, е известен със славата си на добър организатор и уважаван стратег, пише АФП.
Премиерът на Дания владее отлично английски и френски, което е предимство за поста на генерален секретар на Алианса. Расмусен подкрепя политиката на компромисите, но умее да показва и твърдост, когато се налага.
А се наложи преди повече от три години по време на скандала с карикатурите на пророка Мохамед, публикувани от датски всекидневник и шокирали ислямския свят. Тогава Расмусен се обяви в защита на свободата на словото и по този начин застана зад решението на датското издание да публикува подобни карикатури.
За най-голям външнополитически успех на Расмусен се смята разширяването на ЕС към страните от Източна и Централна Европа. ЕС взе това решение на срещата на върха през декември 2002 г., когато Дания беше ротационен председател на съюза, отбелязва агенцията.
Расмусен винаги е бил лоялен на Вашингтон. Още с идването си на власт през 2001 г. той застана на страната на тогавашния американски президент Джордж Буш. Датската лява опозиция го нарече тогава едно от момчетата на Буш и го обвини, че следва сляпо политиката на Вашингтон.
По онова време Расмусен хвалеше борбата за демокрация на Буш и решението на президента на САЩ да затвори стотици предполагаеми терористи в Гуантанамо. Расмусен защитаваше тезата, че терористите трябва да бъда държани затворени, докато продължават да са заплаха за обществото и за правовата държава.
Заради тази своя вярност към Вашингтон Расмусен получи възможността да се срещне осем пъти с Буш - своеобразен рекорд за лидер на скандинавска страна, продължава АФП.
Премиерът на Дания скъса и с над 100-годишните пацифистки традиции на страната си, като я направи един от участниците във войните в Ирак и Афганистан. През 2003 г. с подкрепата на ограничено парламентарно мнозинство Расмусен тласна Дания във войната в Ирак, въпреки протестите на опозицията и разединението по въпроса сред датското общество.
Дания беше и една от страните, които се включиха първи във войната в Афганистан. Сега тя има най-голям принос в силите на Алианса там, като се вземе предвид броят на военните спрямо броя на населението на страната.
Расмусен е икономист по образование. Влиза в парламента през 1978 г. Няколко пъти е министър в кабинета на консерватора Поул Шлютер (1982 - 1993 г.). От 1998 г. е председател на датските либерали, обединени в партията Венстре.
През 2001 г. се изкачва до премиерския пост именно заради способността си да постига компромиси. Тогава неговата партия съставя правителство с крайнодясната Консервативната народна партия, която и досега е неизменен партньор на либералите.
Расмусен е женен, има три деца, скоро стана дядо. Тича всеки ден. Кара ски и каяк. Страстен франкофон, той обича да прекарва ваканциите си в Югозападна Франция, където преди 15 години си купува къща.
Освен подкрепата на САЩ, се твърди, че Расмусен вече има и негласната подкрепа на Германия, Франция и Великобритания за поста на генерален секретар на алианса. Той е бил фаворит на САЩ за поста още по времето на администрацията на Буш, точно както сега е фаворит и на настоящата администрация на Обама, твърди Даниъл Корски, датски анализатор от Европейския съвет за международни отношения в Лондон.
Сред фаворитите за поста на генерален секретар е и полският външен министър Радослав Шикорски. Според дипломат от НАТО обаче алиансът едва ли ще избере Шикорски, защото подобен избор не би се вързал с желанието на САЩ да подобрят отношенията си с Русия.
Друг кандидат за поста е и бившият български външен министър Соломон Паси. Но освен него нито един от останалите сочени за потенциални кандидати за поста политици, не е потвърдил намерението да се кандидатира за длъжността генерален секретар на алианса, припомня АФП.
Колкото до кандидатурата на Расмусен, остава все пак една неизвестна. Дали Турция ще я подкрепи. Твърди се, че на Анкара няма да се понрави тази кандидатура, заради позицията на Расмусен по скандала с карикатурите на пророка Мохамед.
Според анализатора Корски Анкара може да се опита да защити тезата, че с Расмусен начело, НАТО ще си навлече ненавистта на ислямските екстремисти, които ще обявят алианса за антимюсюлманска сила.
Едва ли обаче Турция ще се осмели на 3 и 4 април на срещата на върха на Алианса във Франция и в Германия да блокира номинацията на Расмусен за поста. Още повече, че веднага след тази среща американският президент Барак Обама ще посети Анкара на 6 април и че се очаква на следващия ден да произнесе в Истанбул важна реч-послание към мюсюлманския свят.