Б ританските домакини прекарват 47% от свободното си време в интернет, след тях се нареждат студентите (с 39%) и безработните (32%). Това показват резултатите от проучване на TNS сред повече от 27 хил. интернет потребители от 16 страни.
44% от китайците разпускат в интернет - три пъти повече от датчаните. Като цяло 36% от хората под 25 години в изследваните страни предпочитат да прекарват свободното си време пред компютъра.
Проучването сочи, че онлайн общуването иззема все по-голяма територия от традиционните взаимоотношения. Средният брой на онлайн приятелите, посочен от анкетираните хора, е 17.
Германците се оказват най-смели и прехвърлят виртуалните си взаимоотношения с хората в реалността. Повече от ¾ от тях преминават към непосредствен контакт, след като вече са се "запознали" в мрежата.
На противоположната страна при този показател са китайците, които предпочитат да запазят известна анонимност. Едва 16% от анкетираните са готови на среща лице в лице.
"Проучването показва, че въпреки активната онлайн комуникация, ние не сме загубили умението да поддържаме традиционни социални контакти. В същото време голяма част от хората възприемат онези, с които общуват онлайн като истински познати и приятели", казва Арно Хумерстон, изпълнителен директор на TNS.
Специалистите от TNS разговаряли с хора на възраст между 18 и 55 години и за доверието им в новите и традиционните медии и за какво използват интернет. Тук се наблюдават различия според националността.
Анализът на отговорите показва, че британците например най-малко вярват на вестниците - само 23%. Също толкова получава и Уикипедия. За тях първичен източник на информация са приятелите и интернет сайтовете.
На традиционните медии най-голямо доверие имат финландците. 69% от анкетираните посочват вестниците като медия, на която разчитат за достоверна информация.