Д ългогодишният президент на Зимбабве Робърт Мугабе (84 г.) положи клетва за още един петгодишен президентски мандат.
Това стана малко след като той обявен за неоспорим победител на състоялия се в петък втори тур на президентските избори, в който участва само той. Опозиционният кандидат Морган Цвангираи се отказа от участие заради политическото насилие между двата тура.
Мугабе, който управлява Зимбабве от 28 години, е спечелил с 85,51% балотажа, според съобщение на избирателната комисия в Зимбабве.
Избирателната активност е била 42,37%, близка до тази на първия тур през март, когато победител бе Морган Цвангираи. Тогава Избирателната комисия постанови, че той не е спечелил повече от половината от гласовете и насрочи балотаж.
Делегацията на наблюдателите от Южноафриканската общност за развитие заяви вчера, че балотажът не отразява волята на народа и не отговаря на принципите за демократични избори.
Много западни държави окачествиха като бутафорен балотажа с един кандидат, а САЩ заплашиха Зимбабве със санкции. Британската кралица Елизабет Втора лиши Мугабе от почетното рицарско звание, с което го бе удостоила през 1994 г.
В разпространено комюнике генералният секретар на ООН Бан Ки-мун нарече незаконни президентските избори в Зимбабве. Според Бан Ки-мун резултатите от изборите не отразяват реалната воля на народа на Зимбабве и не са легални.
Генералният секретар на ООН призова и двете страни - президента Мугабе и лидера на опозицията Цвангираи, да седнат на масата на преговорите и да прекратят насилието.
Премиерът на Кения Райла Одинга заяви, че Африканският съюз трябва да разположи войски в Зимбабве, за да разреши кризата, която, по думите му, е станала срам за континента.
Това, което се случва в Зимбабве, е срам за Африка в очите на международната общност, каза Одинга.
"Затова казваме, че искаме Африканският съюз да изпрати войски в Зимбабве. Дойде времето африканският континент да заеме твърда единна позиция, за да сложи край на диктатурата", посочи премиерът на Кения.
Комисарят по проблемите на мира и сигурността на Африканския съюз Рамтане Ламамра обаче е скептичен спрямо шансовете в Зимбабве да бъдат изпратени чуждестранни умиротворители.
"Не е лесно да се изпращат умиротворителни войски където и да било. Обикновено това става след преговори и при наличието на одобрен мирен план", заяви Ламамра пред журналисти. Той изрази надеждата, че обстановката в Зимбабве ще бъде уредена без санкции и чрез вътрешен диалог.