10% от възрастното население на Европа страда от астма, като всяка година умират около 300 000 души. При мъжете смъртността е по-висока - 50:00 000 срещу 20:100 000 при жените.
Годишните разходи в ЕС за астма и ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест) надхвърлят 55 млрд. евро. Най-голяма част от тях са загубите от пропуснатите работни дни - 38 млрд. евро, за извън болнична помощ - над 8 млрд., за лекарства - около 6 млрд. евро, и за болнично лечение - над 3 млрд. евро.
В България около 60% от децата, които са лежали в болница за респираторни инфекции в ранна възраст, по-късно развиват астма. Това твърди доц. Димитър Попов, председател на Българската асоциация за алергии и болести на дихателните пътища.
Появата на болестта се влияе и от генетична предразположеност, но сред основните причини са ако майката е пушила по време на бременността и замърсяването на околната среда.
От днес в НДК се провежда 3-ия международен конгрес на Европейската федерация по алергии и болести на дихателните пътища, на която България е активен член.
В момента достъпа до лечението на астма и ХОББ в държавите от ЕС е различна. Това е така, защото разпространението на астмата в Общността е неравномерно.
За съжаление актуални данни за разпространението на астмата в България липсват, заяви председателя на Европейската федерация по алергии и болести на дихателните пътища Свен Ерик.
Той допълни, че страната ни трябва да се възползва от членството си в ЕС, където в дирекцията на комисаря по здравеопазване Маркус Киприяну има два отдела, които специално се занимават с лечението на това тежко заболяване.