Д ългото кърмене допринася за по-голяма интелигентност на детето, за по-високия му образователен ценз и за по-големите му доходи в зряла възраст, сочат резултатите от бразилско изследване, цитирани от Франс прес.
Експертът д-р Ерик Мортенсен от университета в Копенхаген все пак отбеляза, че тези заключения трябва да бъдат потвърдени от резултати от други изследвания.
Кърменето е окуражавано от Световната здравна организация, която го представя като един от най-ефикасните начини да се осигури добро здраве и дълъг живот на детето.
Тя препоръчва кърменето до 6-месечна възраст, но признава, че в момента по-малко от 40 на сто от бебетата са кърмени, докато навършат половин година. Изследването е извършено от учени от университета в Пелоташ.
То обхванало около 3500 деца, родени през 1982 г. и кърмени за различни периоди след появата си на бял свят. 30 години по-късно учените констатирали, че кърменето е имало благотворен ефект върху участниците в сравнение с други деца, които не били кърмени.
Освен това учените установили, че колкото по-дълго било кърменето, толкова по-голям бил благотворният ефект.
Според тях, коефициентът за интелигентност на кърмените в разстояние на една година е с 4 пункта по-висок от този на кърмените по-малко от един месец.
Кърмените една година имат по-висок образователен ценз, а доходите им са три пъти по-големи в сравнение със средните за страната.
За да стигнат до тези заключения, учените взели предвид променливи, които могат да повлияят върху резултатите, като например жизнен стандарт на родителите, възраст на майката при раждането и дали е пушила по време на бременността си или не.
"Вероятният механизъм, който може да обясни благотворния ефект от майчината кърма върху интелигентността е наличието наситени аминокиселини, които играят съществена роля за развитието на мозъка", заяви ръководителят на изследването д-р Бернарду Леса Орта.
Предишно изследване на британски учени показа, че кърменето от 3- до 12-месечна възраст има защитен ефект срещу сърдечносъдови болести. Резултатите от изследването бяха публикувани в Proceedings of the Royal Society B
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!