Най-големите пиячи в Европейския съюз са датчаните, шведите и холандците, показва проучване на Евробарометър.
Около 90% от населението в тези държави заявява, че консумира алкохол. Те обаче не уточняват количеството.
Статистиката показва, че най-много се пие по южните ширини - в Италия, Испания и Португалия.
43% от португалците и 25% италианците признават, че си наливат питие всеки ден.
Те са абсолютните първенци по този показател при средно ниво за ЕС 14%. Ние също сме на едно от челните места.
На дъното на списъка са Литва, Латвия и Полша.
Близо половината от населението на съюза потвърждава, че пие веднъж до три пъти седмично. 61% от ирландците посочват, че веднъж почнат ли да пият, обикновено не падат под три питиета.
Силно се представят и британците, датчаните и малтийците. Съответно 6, 5 и 4% от невъздържателите сред тях отговарят, че обичат да обръщат по десет и повече питиета на ден.
Данните показват, че консумацията на алкохол има непосредствена връзка със социалния статус и доходите. Хората на по-високи позиции, които получават по-висока заплата, са по-склонни да посегнат към чашката в края на деня.
Проучването показва, че огромното мнозинство от европейците е наясно с опасностите, които носи алкохолът, но само 43% от тях са на мнение, че властите трябва да вземат мерки, за да защитят хората от него.
Все пак 83% подкрепят идеята за затягането на полицейските проверки за шофиране в нетрезво състояние, а 89% искат в ЕС да бъде въведена единна минимална възраст, над която консумацията на алкохол да е разрешена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!