П о традиция на 29 септември Световната кардиологична асоциация чества Световния ден на сърцето.
Дружеството на кардиолозите в България обяснява, че целта е да бъдат информирани хората по света за опасностите от сърдечни болести, високата смъртност, до която водят, и начините за превенция.
В България тази година денят се отбелязва с инициативата "Тръгни по пътя на здравото сърце".
Хората, които ще се включат в кампанията, трябва да изминат маршрут на "здравото сърце", който включва Градската градина - ул. "Княз Александър Първи" - ул. "Московска" - ул. "Георги С. Раковски" - "Граф Игнатиев" - ул. "Алабин" - бул. "Витоша" - пл. "Св. Неделя" - бул. "Цар Освободител" - ул. "Леге" - ул. "Съборна".
По този маршрут ще бъдат разположени 4 пункта, от които хората ще събират печати, за да докажат, че са изминали пътя. За всички тях от дружеството са приготвили подаръци и грамоти "Посланик на здравото сърце".
Продължава и кампанията "Лице на здравото сърце" за популяризиране на Световния ден на сърцето в социалната мрежа "Фейсбук", посочват от дружеството.
Лица на здравото сърце вече станаха и заместник-министърът на младежта и спорта Йордан Йовчев, председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков, световните шампиони по карате шотокан Жулиета Василева, Силвестър Гьолски и Веселин Димитров.
Статистиката сочи, че със сигурност над 60% от смъртността в България се дължи на сърдечно-съдови заболявания, казва доц. Иво Петров, председател на Дружеството на кардиолозите в България, пред БГНЕС.
Основният убиец у нас са сърдечно - съдовите заболявания с основните си две фатални проявления каквито са миокардният инфаркт и мозъчният инсулт. Спецификата е, че у нас, за разлика от другите европейски страни, са повече инсултите в сравнение с инфарктите.
"Средно по статистика в България има около 12 - 13 000 инфаркта и между 25 - 30 000 инсулта, два пъти повече", обясни доц. Петров. Той посочи, че смъртността от двете заболявания, ако не се лекуват навреме и правилно, е гигантска – надвишава 25%. Една четвърт от засегнатите загиват, а останалите, които оживяват най-често са тежко инвалидизирани.
За съжаление, все още сме в челните места по сърдечно-съдови заболявания и смъртност, и според специалистите товаоозначава, че повечето от нас продължаваме да живеем нездравословно. Все още близо 44% от населението у нас са пушачи, дори и сред лекарите има хора, които пушат", казва д-р Петров.
Но според него лечението на острия миокарден инфаркт в последните годни се е оптимизирало много и поради това повече от два пъти е редуцирана смъртността.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!