В скоро време френските лекари ще могат да предписват освен лекарства и каране на колело, пише в "Фигаро".
От септември в град Страсбург започва пилотен проект, съгласно който петдесет общопрактикуващи лекари и кардиолози ще могат да предписват на пациентите си да карат по 30 минути колело из града.
Предписанието ще отнася хора с дългогодишни оплаквания, като например диабетици, раковоболни в ремисия, хора със сърдечносъдови заболявания или с високо кръвно налягане.
Вече е установено, че практикуването на спорт от такива пациенти има благоприятен ефект за състоянието им, като например намалява рисковете от раков рецидив или благоприятства за стабилно кръвно налягане и др.
Освен това
практикуването на спорт подобрява съня и намалява стреса
В инициативата ще се включи и фирмата в Страсбург, която отдава велосипеди под наем като алтернативно средство за придвижване.
Засега експериментът ще продължи една година и ще се сведе до 100 пациенти.
Първоначално те ще заплащат годишен абонамент от 80 евро за ползване на велосипедите.
Общината на Страсбург обаче води преговори с регионалната агенция по здравеопазване и със здравноосигурителните власти да се възстановят разходите на пациентите по заплащане на абонамента за велосипедите.
Болните, на които медиците ще предписват каране на колело освен медикаментите, ще ползват и услугите на спортен консултант.
Същевременно девет големи американски специализирани лекарски организации препоръчаха на пациентите
да се правят изследвания, които нерядко са дори вредни
Препоръките на тези професионални лекарски сдружения, които представляват 375 000 лекари, са за 45 най-често практикувани изследвания и процедури.
Ако тези препоръки бъдат приети, това ще позволи да бъдат спестени стотици милиарди долари годишно.
Според д-р Глен Браунстейн, който оглавява центъра за иновации в медицинския център Седарс-Синай в Лос Анджелис, подобни изследвания и прегледи
често са ненужни, но "изяждат" до 1/3 от годишните бюджет за здравеопазване,
който възлиза на два трилиона долара.
Освен факта, че лекарите правят ненужни изследвания, за да се застраховат срещу евентуални съдебни искове, друга причина за тях е желанието на хората да си направят всички възможни изследвания с лъжливата надежда, че дадена болест ще се открие в ранен стадий и ще се излекува, казва д-р Браунстейн, според когото проблемът е "културен".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!