• В някои затворнически килии в САЩ температурата е близо 50 градуса през летните месеци, като затворниците се нуждаят от климатизация.
  • Политиците в консервативния Юг се противопоставят на отпускането на средства за подобряване на условията в затворите, включително инсталиране на климатици.
  • Липсата на климатизация в затворите води до нехуманни и опасни условия както за затворниците, така и за надзирателите.
  • Някои щати като Северна Каролина и Аризона вече са започнали проекти за инсталиране на климатици в затворите.
  • Експертите предупреждават, че липсата на климатизация в затворите може да доведе до повишаване на насилието и да затрудни работата на служителите в затворите.

Температурата в някои затворнически килии в южната част на САЩ обичайно надвишава 120 градуса по Фаренхайт (близо 49 градуса Целзий) през летните месеци. Затворниците в тези килии често прибягват до пиене на вода от тоалетната, за да се разхладят. Само в Тексас най-малко 14 смъртни случая в затворите годишно се дължат на силни горещини, предава Politico.  

Разбира се, има лесно - макар и скъпо - решение: инсталиране на климатици. Но политиците в консервативния Юг многократно са се противопоставяли на отпускането на десетки милиони долари за подобряване на условията за хора, които не се радват на обществена симпатия от страна на техните избиратели. Неотдавнашните усилия в Тексас и Флорида да се отпуснат значителни средства за решаване на проблема се провалиха поради съпротивата на законодателите. 

Крайният резултат: Огромен процент от затворите в много щати остават без климатици. Според секретаря на Министерството на поправките на Флорида Рики Диксън около три четвърти от затворите във Флорида нямат климатик. Повече от две трети от леглата в затворите в Тексас нямат климатизация във всички помещения към 2024 г., а много затвори в Джорджия и Алабама нямат пълна климатизация. 

Както затворниците, така и надзирателите казват, че задушните условия са не само нехуманни, но и правят съоръженията много по-опасни за всички. 

15 години затвор за мъжа, застрелял бившата си жена с ловна пушка в Пазарджишко

„Мъжете и жените, които се намират в затвора в ситуации, в които не могат да се охладят, са разочаровани“, казва в интервю Еди Фордъм, който прекарва три десетилетия в затворите на Флорида, след като е осъден за убийство първа степен като 18-годишен.  

Условията вероятно ще стават все по-нечовешки с постоянното повишаване на температурите. 

„Чуваме много хора да казват това: Ако не са могли да излежат присъдата, не е трябвало да извършват престъплението", казва представителката на щата Аризона, демократката Анализа Ортис, която е член на Независимата комисия за надзор на затворите в щата и се застъпва за добавянето на климатици в затворите.

„Този манталитет наистина ме разочарова. Много е контрапродуктивно, че някои от моите колеги не смятат това за приоритет“, смята тя.  

По-специално Тексас е в центъра на конфликта около климатизацията на щатските затворници. Неотдавнашният бюджет, който щеше да осигури 545 млн. долара за охлаждане на тексаските затвори, изготвен от Камарата на представителите на щата, беше отхвърлен от Сената. 

В САЩ не се шегуват - кастрация за всеки, насилил дете

Бюджетът на Тексас в крайна сметка заделя 85,7 млн. долара през следващите две фискални години за „отложена поддръжка на затворите“, която включва климатични и други подобрения като ремонт на покриви, огради за сигурност и подобрения на канализацията, както и допълнителни 89 млн. долара за основни ремонти, съобщава Texas Tribune. Но взети заедно, парите все още са една трета от сумата, която Камарата на представителите щеше да задели специално за климатични инсталации. 

Миналото лято затворник на име Бернхард Тиде подаде иск във федерален съд срещу Тексаския департамент по наказателно правосъдие, след като получи инсулт вследствие на горещината, според жалбата. В иска се споменава, че затворниците пият вода от тоалетната, за да се охладят, и че температурите в затворите надвишават 120 градуса по Фаренхайт. 

“Да изпържиш човек в затвора от жега е необичайно наказание”, се казва в жалбата. 

За 27 юни е насрочено изслушване за разглеждане на няколко висящи молби. Щатът иска делото да бъде прекратено, а Тиде настоява за предварителна заповед, с която да принуди Тексас да поддържа температура между 65 и 85 градуса по Фаренхайт (18-29 градуса Целзий) в затворите. 

Затворите във Флорида се сблъскват с проблеми, които далеч надхвърлят липсата на климатик. Според доклад от 2019 г. на Службата за анализ на програмната политика и правителствена отчетност една трета от близо шестте дузини затворнически заведения и пристройки са построени през 80-те и 90-те години на миналия век с малко последователни подобрения. През 2022 г. щатският законодателен орган нае консултантска фирма да оцени жизнеспособността на затворите и да създаде 20-годишен план за актуализации. И при трите варианта, предложени от анализаторите, държавата ще трябва да похарчи над 5 млрд. долара за изграждане на нови съоръжения и обновяване на старите. В рамките на този многомилиарден бюджет консултантите настояват за 582 млн. долара за инсталиране на климатици във всички затвори. 

Това бе посрещнато с отпор от републиканския сенатор Джонатан Мартин, който вместо това предложи половин милиард да се насочи към повишаване на заплатите на служителите в затворите, за да се увеличи задържането на работа. Мартин заяви, че не му е известно да има проблеми със здравето или безопасността в системата на затворите, когато става въпрос за климатици. 

Окончателното предложение на анализаторите все още предвижда варианта за „модернизация“ на стойност 582 млн. долара, който включва добавяне на климатици, и директно посочва 7,6 млн. долара за нова ОВК система в един обект като нужда от „незабавна капиталова поддръжка“. Законодателите са отделили 100 млн. долара за поддръжка и ремонти в затворите, но не и пари специално за климатизация.   

Някои горещи щати са постигнали напредък в решаването на този проблем. След като законодателите на Северна Каролина одобриха план на стойност 30 млн. долара, щатът започна да инсталира климатици в цялата система на затворите. По данни на щатския Департамент за изпълнение на наказанията за възрастни в момента около две трети от килиите на затворниците разполагат с климатик. А 40 от 53-те затвора в щата трябва да получат модернизация на климатичната инсталация, която се очаква да приключи до 2026 г. 

Законодателите на Аризона вече са задействали план за модернизиране на всички затвори до пълна климатизация. Понастоящем повечето от тях разполагат с блатни охладители, които представляват преносими машини, пропускащи въздух над водни подложки, за да го охлаждат, и които често се повреждат през аризонските лета. 

Защитниците на затворите казват, че това бездушно пренебрежение към отношението към затворниците е недалновидно както от гледна точка на финансите, така и на обществената безопасност. Мишел Дейч, директор на Лабораторията за иновации в затворите и арестите към Тексаския университет в Остин, казва, че екстремните горещини изострят вече съществуващите проблеми в затворите. Например насилието, предизвикано от горещината, може да застраши както служителите на затвора, така и затворниците, а редица психотропни медикаменти могат да направят затворниците особено чувствителни към горещината. 

Фордъм, бивш затворник от Флорида, който е освободен предсрочно през 2022 г., знае от личен опит как липсата на климатик може да предизвика отчаяние в затворите. От Джаксънвил до Евърглейдс, той казва, че във всички помещения, в които е пребивавал, не е имало климатик - и това е така и днес. 

Затворниците лягали на земята, за да се разхладят, когато надзирателите не ги наблюдавали, спомня си Фордъм, тъй като не им е позволено да бъдат на пода. Те търсели климатизирани параклиси, за да подремнат на пейките, за да си отдъхнат. Освен това носели парцали около врата си, за да избърсват потта от лицата си. В края на деня можеш да изстискаш от тях цяла бутилка вода - казва Фордъм. 

Някои служители на затворите също настояват за промяна. Марк Карузо, бивш служител с десетгодишен стаж в Министерството на поправките, заяви, че работата през летните месеци без климатик може да затрудни мисленето, което от своя страна може да направи работата опасна. 

Според доклада на анализаторите текучеството на служителите в затворите във Флорида е било 28% през финансовата година 2021-2022. Карузо заяви, че за това допринасят редица фактори, като например смените с продължителност до 16 часа по време на недостиг на персонал, но жегата е един от основните проблеми. 

* Във видеото: Ще строят ЗАТВОР-НЕБОСТЪРГАЧ! 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 6 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 7 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 10 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 10 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 10 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 11 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 11 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 12 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 12 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 12 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 12 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 13 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 13 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 13 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.